Wydarzenia - relacje

O eksploatacji zakładów TPOK w Białymstoku!

Wydawnictwo „Nowa Energia” zorganizowało VIII Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia”, które odbyło się w dniach 20-22 czerwca 2023 r. w Białymstoku. Partnerem tegorocznej edycji było Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne “LECH” Sp. z o.o. 

 

Uczestników przywitała Alina Pisiecka, Przewodnicząca Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów, Wiceprezes Zarządu PUHP „LECH” Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderatorem Seminarium był dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, prof. PCz z Katedry Zaawansowanych Technologii Energetycznych na Politechnice Częstochowskiej.

 

 

 

I Panel: Zagadnienia wprowadzające

“Kontrola ITPOK przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska – aspekty procesowe i praktyczne” – to tytuł referatu, który wygłosił dr hab. Artur Modrzejewski, Radca Prawny Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów.

 

 

 

O dobrej energii z odpadów w finansowaniu NFOŚiGW mówiła Anna Marcinkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

 

Zakład Odzysku Energii w Łodzi – status projektu zaprezentował Andrzej Piotrowski, Dyrektor ds. Rozwoju – Linia Biznesowa Odpady w Veolia Energia Polska S.A.

 

 

 

 

O popiołach i żużlach powstających w wyniku energetycznego spalania paliw – odpady czy produkty? mówiła Katarzyna Wolny-Tomczyk, Prezes Zarządu Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy.

 

 

 

Rolę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w kontekście kryzysu energetycznego – doświadczenia Miasta Poznania przekazał Łukasz Musieliński, Zastępca Dyrektora Wydziału ds. Infrastruktury Technicznej w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

 

 

II Panel: Doświadczenia eksploatacyjne spalarni odpadów komunalnych

“Sezon remontowy 2023 w MZGOK Sp. z o.o. w pełni” – to tytuł referatu, który wygłosiła Elżbieta Streker-Dembińska, Dyrektor Techniczny ZTUO w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.

 

 

 

Doświadczenia CC Jensen z oczyszczania olejów w zakładach TPOK zaprezentował Krzysztof Głodek, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w „C.C. JENSEN POLSKA” Sp. z o.o.

 

 

 

Zrealizowane procesy optymalizacyjne zwiększające efektywność oraz planowane inwestycje w tym zakresie w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku przedstawił Emilian Sańko-Sawczenko, Kierownik Działu Eksploatacji w PUHP „LECH” Sp. z o.o.

 

 

 

Innowacyjne technologie zwiększające niezawodność instalacji przemysłowych – zapobieganie i usuwanie omówił Łukasz Bulski, Główny Specjalista ds. Kompozytowych – Kierownik Zespołu w KRAJ Sp. z o.o.

 

 

 

Doświadczenia z montażu, użytkowania i serwisowania automatycznego systemu wczesnej detekcji i gaszenia WasteMax na przykładzie ZUOK Białystok przedstawił Kamil Liśkiewicz, Project Manager w FOAMAX Kamil Marjanek.

 

 

 

“11 powodów, dla których wychwytywanie CO2 powinno być priorytetem w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych” – to tytuł prezentacji, którą wygłosił Benoit Englebert, Sales & Business Development Manager w Keppel Seghers.

 

 

 

III Panel: Doświadczenia eksploatacyjne spalarni odpadów komunalnych

Doświadczenia z prac utrzymania ruchu w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku zaprezentował Marek Buzon, Kierownik Działu Utrzymania Ruchu ZUOK w Białymstoku w PUHP „LECH” Sp. z o.o.

 

 

 

Działalność PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o. w zakresie obsługi zakładów TPOK na przykładzie prac realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego rozbudowa ZUSOK Warszawa oraz przeglądów wybranych spalarni odpadów w Polsce omówiła Joanna Krzemińska, Kierownik Działu Umów i Ofert w PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o.

 

“Jak zwiększyć produkcję bez zwiększania emisji do środowiska – rozwiązanie stosowane w ZTPO Kraków” – to tytuł referatu, który zaprezentował Jarosław Kołodziejczyk, Dyrektor Jednostki Realizującej Projekty Energetyczne w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A. w Krakowie.

 

 

Wpływ wyboru technologii oczyszczania spalin na eksploatację instalacji TPOK omówił Mariusz Buganik, Dyrektor Sprzedaży i Oddziału w Polsce w LUEHR FILTER GmbH.

 

 

 

Odzysk 14 MWt ciepła z kondensacji na przykładzie realizacji SEEN w Krakowie przedstawił Krzysztof Pacierpnik, Dyrektor Działu Sprzedaży w SEEN Technologie Sp. z o.o.

 

 

 

Drugą część prezentacji SEEN Technologie Sp. z o.o. wygłosił Sebastian Majkowski, Technolog w SEEN Technologie Sp. z o.o.

 

 

 

 

Czynniki wpływające na emisję pyłów w filtrach workowych w wymagających aplikacjach omówił Włodzimierz Łopatka, Dyrektor Handlowy, BWF Poland Sp. z o.o.

 

 

 

IV Panel Dyskusyjny: Wyzwania techniczne dla zakładów TPOK w Polsce

Dyskusję moderował dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, prof. PCz z Katedra Zaawansowanych Technologii Energetycznych na Politechnice Częstochowskiej, głos zabrali (od lewej):

– Wojciech Wróbel, Dyrektor ZTPO, Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie,

– Elżbieta Streker-Dembińska, Dyrektor Techniczny ZTUO, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.,

– Tomasz Gulczewski, Dyrektor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy, Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o.o.,

– Andrzej Piotrowski, Dyrektor ds. Rozwoju – Linia Biznesowa Odpady, Veolia Energia Polska S.A.,

– Michał Stefanowicz, Prezes Zarządu PUHP „LECH” Sp. z o.o.,

– Dr hab. inż. Sławomir Stelmach, prof. ITPE, Sekretarz Naukowy, Instytut Technologii Paliw i Energii.

V Panel: Doświadczenia eksploatacyjne spalarni odpadów komunalnych

“Usuwanie CO2 ze spalin – nierealna idea czy praktyczna szansa?” – to tytuł referatu, który wygłosił dr hab. inż. Sławomir Stelmach, prof. ITPE, Sekretarz Naukowy w Instytucie Technologii Paliw i Energii.

 

 

 

ITPOK pomiary emisji do powietrza; nadzór, wyniki, planowane zmiany zaprezentowała Monika Szulc, Starszy Specjalista ds. Ochrony Środowiska i Ochrony Przeciwpożarowej w PreZero Polska Sp. z o.o. – ITPOK w Poznaniu.

 

 

 

Oddziaływanie ZUOK Białystok na środowisko – podsumowanie dotychczasowych badań środowiskowych omówiła Ilona Szewko, Kierownik Działu Ochrony Środowiska i Laboratorium ZUOK w Białymstoku w PUHP „LECH” Sp. z o.o.

 

 

 

Rozmowy w kuluarach

W trakcie uroczystej kolacji wręczone zostały nagrody ufundowane przez Partnerów Seminarium oraz Wydawnictwo “Nowa Energia”

Zwiedzanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Białystok nocą

PROGRAM WYDARZENIA

STRONA WYDARZENIA

Już dzisiaj zapraszamy Państwa do udziału w XVI Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych”. Wydarzenie zaplanowane jest w dniach 20-22 lutego 2024 r. w Olsztynie

(Przystań Hotel & Spa)!

Wydawnictwo “Nowa Energia”

Działy

Partnerzy konferencji