OZE

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Czy wiesz, że panele fotowoltaiczne nie są jedynym sposobem na utrzymanie niskich opłat za energię elektryczną? Warto zastanowić się również nad przydomowym magazynem energii do fotowoltaiki, który działa na zasadzie zaawansowanego akumulatora i gromadzi wytworzone nadwyżki prądu – umożliwiając lepsze zarządzanie wyprodukowaną energią. Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Dzisiaj przychodzimy do Ciebie z odpowiedzią na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Magazyn energii fotowoltaicznej – podstawowe informacje i charakterystyka

Magazyn energii do fotowoltaiki jest to, mówiąc w największym uproszczeniu, rozbudowany akumulator – a więc urządzenie służące do magazynowania energii elektrycznej. W tym przypadku jego zadaniem jest “zbieranie” energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia lub pobranej z sieci elektroenergetycznej przy najtańszej taryfie cenowej. Dzięki temu możesz przechowywać prąd dla siebie we własnym systemie magazynowania i wykorzystywać go zgodnie z potrzebami.

Magazyny energii dla domu mają dwa główne obszary zastosowania:

  1. Dostarczanie energii elektrycznej w przypadku zmniejszenia lub zaniku wydajności paneli fotowoltaicznych – wieczorem/w nocy i trakcie pochmurnych dni.
  2. Wykorzystanie zmagazynowanego prądu na zasadzie zasilania awaryjnego w trakcie przerw w dostawach prądu bądź awarii sieci – tu jednak warto pamiętać, że sama instalacja PV z magazynem energii nie wystarczy i potrzebne będą dodatkowe akcesoria.

Jaki magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej – najważniejsze parametry techniczne urządzenia

Przy analizowaniu, jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki, należy rozważyć 2 istotne parametry samego urządzenia: moc oraz pojemność urządzenia. Pierwszy z tych parametrów (wyrażony w kilowatach kW) pozwala nam określić, ile urządzeń będzie w stanie zasilić magazyn do fotowoltaiki. Z kolei pojemność (wyrażona w kilowatogodzinach kWh) informuje o ilości energii elektrycznej, którą jest w stanie pomieścić urządzenie.

Jaka pojemność magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej będzie zatem odpowiednia? Przyjmuje się, że wartość ta powinna wynosić tyle, ile moc wykorzystywanej instalacji PV. Przykładowo: jeśli posiadasz instalację paneli fotowoltaicznych o mocy 10 kW, warto wybrać magazyn energii o pojemności 10 kWh. Urządzenia o takim potencjale przechowywania energii są zresztą jednym z najpopularniejszych wariantów dostępnych na rynku.

Co jednak istotne, podczas wyboru magazynu energii do fotowoltaiki należy rozważyć faktyczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię – przy czym warto wziąć pod uwagę szczególnie dzienne zużycie prądu w kWh. Dla ułatwienia sobie kalkulacji możesz odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w nocy w moim domu?
  • Jakie urządzenia zużywają największą ilość energii?
  • Jak kształtuje się maksymalny pobór prądu przy założeniu, że wszystkie urządzenia będą uruchomione?
  • Ile energii będzie wymagane w przypadku awarii sieci?

Może się okazać, że w przypadku Twojego zapotrzebowania na energię będziesz potrzebować zdecydowanie mniejszego magazynu prądu dla fotowoltaiki, niż mogło Ci się początkowo wydawać. A to znacznie obniży koszty zakupu konkretnego urządzenia.

Jaki magazyn energii dla fotowoltaiki wybrać? Dwa rodzaje urządzeń

Spośród dostępnych na rynku magazynów energii należy nieco dokładniej omówić 2 podstawowe typy urządzeń. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe. Czy są między nimi jakieś warte odnotowania różnice?

Baterie kwasowo-ołowiowe

  • niska cena – wynikająca z długiej historii stosowania tej technologii i szerokiego zastosowania;
  • przyzwoita wydajność – mogą być ładowane i rozładowywane cyklicznie bez większych zmian pod kątem efektywności działania;
  • łatwa obsługa, bezpieczne użytkowanie.

Baterie litowo-jonowe

  • bardzo dobra wydajność cykliczna – wyższa niż przy bateriach kwasowo-ołowiowych (choć wyższa jest też ich cena);
  • wysoka gęstość energii – możliwość magazynowania dużej ilości energii w niewielkich, lekkich konstrukcjach;
  • długa żywotność;
  • brak tzw. efektu pamięciowego – nie trzeba ich całkowicie rozładowywać w celu ponownego naładowania.

Pozostałe czynniki ważne przy wyborze magazynu do fotowoltaiki

Oczywiście dobór odpowiedniego magazynu energii nie kończy się na rozważaniach dotyczących pojemności urządzenia czy rodzaju zastosowanej baterii. Warto wziąć pod uwagę także inne parametry, co pozwoli Ci cieszyć się dużą wydajnością i niezawodnością urządzenia. Zaliczamy do nich takie aspekty, jak sprawność magazynowania energii (ilość energii “gubionej” na skutek ładowania i rozładowywania), liczba cykli ładowania (określa żywotność urządzenia – im większa jest ta wartość, tym lepiej), możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły baterii, a także warunki gwarancji w przypadku konkretnego producenta.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki – podsumowanie

Pojemność, możliwość wielokrotnego ładowania i rozładowywania, rodzaj akumulatora – to między innymi te aspekty decydują o tym, jaki magazyn energii fotowoltaicznej będzie optymalnym wyborem. Jeśli chcesz sprawdzić ofertę magazynów energii od najlepszych producentów na rynku, zapraszamy do hurtowni Sunprofi: https://sklep.sunprofi.pl/42-magazyny-energii. To właśnie specjaliści z tego sklepu pomogli w przygotowaniu powyższego poradnika. Zachęcamy do sprawdzenia ich oferty!

Źródło: Sunprofi

Działy

Partnerzy konferencji