News » Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę

Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę

13 Lut 2020 Możliwość komentowania Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę została wyłączona Share 'Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę' on Facebook Share 'Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę' on Email Share 'Wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę' on Print Friendly

10 lutego 2020 r. Wojewoda Wielkopolski wydał pozwolenia na budowę dla tłoczni gazu w Odolanowie. Tym samym GAZ-SYSTEM posiada komplet pozwoleń na budowę dla trzech tłoczni Baltic Pipe zlokalizowanych na terenie kraju.

Inwestycja będzie polegała na rozbudowie istniejącej tłoczni, wraz z instalacją węzła Odolanów oraz na wykonaniu połączenia  tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową.

Zatwierdzony decyzją wojewody projekt budowlany zakłada realizację dwóch etapów:

• Etap I – rozbudowa o nowe agregaty o łącznej mocy 30 MW,

• Etap II – inwestycja o kolejne agregaty o mocy 20 MW.

W  ramach Projektu Baltic Pipe realizowany będzie Etap I inwestycji. Natomiast rozbudowa tłoczni w zakresie etapu II będzie realizowana  jako odrębne zadanie.

Dzięki dobrej współpracy z urzędami wojewódzkimi proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dla kolejnych elementów Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Równolegle prowadzimy postępowania przetargowe na wykonawców prac budowlanych, tak aby pod koniec 2022 r. osiągnąć gotowość do przesyłu gazu z Szelfu Norweskiego – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Wydana przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzja o pozwoleniu na rozbudowę tłoczni gazu

w Odolanowie podlega natychmiastowemu wykonaniu. Ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji zadanie to realizowane jest na podstawie tzw. „specustawy gazowej”.

GAZ-SYSTEM otrzymał już wcześniej pozwolenie na rozbudowę tłoczni w Goleniowie i budowę od podstaw nowej tłoczni w Gustorzynie. Inwestycja jest częścią Baltic Pipe, projektu mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

W jego skład wchodzi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem budowa gazociągu Niechorze – Płoty i gazociągu Goleniów-Lwówek oraz  wybudowanie Tłoczni w Gustorzynie oraz  rozbudowa Tłoczni Gazu w Goleniowie i Odolanowie.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 13 Lut 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć