News » Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje

Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje

24 lis 2021 Możliwość komentowania Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje została wyłączona Share 'Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje' on Facebook Share 'Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje' on Email Share 'Minister Moskwa o planach przyspieszających zielone inwestycje' on Print Friendly

Przechodzenie na gospodarkę zeroemisyjną, a także przyspieszenie zielonych inwestycji w regionie krajów V4, to główny temat rozmów podczas panelu „Recovery Plan – An Opportunity To Speed Up Green Investment In V4 Countries” na konferencji Central European Energy Conference 2021. W wydarzeniu, które odbyło się 22 listopada 2021 r., udział wzięła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Jak podkreśliła minister Anna Moskwa, przejście na gospodarkę ekologiczną jest jednym z kluczowych elementów reform przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Dodając jednocześnie, że w dążeniu do osiągnięcia naszych celów niezbędna jest współpraca państw w regionie V4, która doprowadzi do przyspieszenia transformacji.

– Dekarbonizacja i wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest jednym z kluczowych kierunków Krajowego Planu Odbudowy i Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Dlatego planujemy zreformować istniejące ramy regulacyjne i zwiększyć możliwości inwestycyjne związane z wdrażaniem OZE. W tym zakresie wprowadzone zostaną nowe, uproszczone i przyjazne dla inwestorów ramy regulacyjne dotyczące offshore oraz rozwoju energetyki rozproszonej, w tym prosumentów energii – powiedziała.

Minister klimatu i środowiska zaznaczyła także, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyczyni się w szczególności do wzrostu mocy produkcyjnych z OZE w Polsce.

– Zakładamy, że do połowy 2026 r. moce produkcyjne energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych wzrosną do 23,5 GW – wskazała.

Minister Moskwa zwróciła uwagę, że Polska przywiązuje również wagę do technologii związanych z wodorem.

– Aby rozwijać innowacyjne technologie planujemy przygotowanie pakietu legislacyjnego ukierunkowanego na wodór, który zniesie bariery utrudniające rozwój krajowego rynku wodoru – powiedziała.

Jak wyjaśniła minister klimatu i środowiska, środki z KPO obejmą finansowanie w szczególności poprawy jakości powietrza w Polsce, wspieranie transformacji firm w kierunku zielonej gospodarki oraz zielonej transformacji miast i ich obszarów funkcjonalnych.

– Poprawa jakości powietrza jest w Polsce priorytetem. Dlatego planujemy rozszerzenie wsparcia finansowego realizowanego już krajowego programu „Czyste Powietrze”. Umożliwi to zwiększenie tempa termomodernizacji i zastąpienie nieefektywnych źródeł ogrzewania ekologicznymi w zasobie mieszkaniowym. Nie bez znaczenia jest również transformacja firm w kierunku zielonej gospodarki. Będzie sprzyjać inwestycjom w duże firmy, mające szczególne znaczenie dla poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na klimat i środowisko – podsumowała.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 24 lis 2021 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć