Ciepłownictwo » Toruń zyskuje dodatkowy punkt zielony na mapie

Toruń zyskuje dodatkowy punkt zielony na mapie

9 wrz 2021 Możliwość komentowania Toruń zyskuje dodatkowy punkt zielony na mapie została wyłączona

Na nieczynnym kominie PGE Toruń, powstaje grafika, przedstawiająca wizerunek sokoła wędrownego, dla którego toruński komin jest domem. Zostanie ona wykonana w trakcie prac rewitalizujących 225-metrowy komin, które będą polegać na odnowieniu obowiązkowego oznakowania w postaci białych i czerwonych pasów. Nową grafikę będzie można oglądać pod koniec listopada br.

Komin PGE Toruń był częścią starej ciepłowni węglowej, która została wyłączona z eksploatacji w momencie uruchomienia nowej elektrociepłowni gazowej w 2017 r. Wyłączony z użytkowania komin stanowi obecnie miejsce gniazdowania toruńskich sokołów wędrownych, których codzienne życie można oglądać online dzięki kamerze umieszczonej w gnieździe.

Dla wielu osób komin jest częścią toruńskiego krajobrazu. Po uruchomieniu elektrociepłowni gazowej mieszkańcy podczas Dni otwartych pytali nas, czy komin pozostanie, gdyż dla wielu osób wracających do Torunia jest on swoistym azymutem, kojarzonym z domem. Podjęliśmy decyzję o pozostawieniu i odnowieniu komina, a dodatkowa grafika z sokołem ma podkreślić, że nasz komin stanowi dom dla objętych ścisłą ochroną sokołów wędrownych. Mamy nadzieję, że grafika spodoba się mieszkańcom i osobom przyjeżdzającym do Torunia – mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń.

Podstawowy zakres prac rewitalizacyjnych komina obejmuje czyszczenie i naprawę płaszcza komina, czyli jego zewnętrznej części, malowanie naprzemiennie łącznie 7 pasów czerwonych i białych o szerokości 25 m każdy, wymianę instalacji oświetlenia tzw. przeszkodowego (nocnego), wykonanie zadaszenia komina, które jest niezbędne, aby nie uległ on degradacji.

Dodatkowa grafika zostanie wykonana przez artystów. Główna część grafiki to wizerunek sokoła wędrownego o wymiarach 7,5 m x 15m, który będzie umieszczony od strony wschodniej komina na wysokości około 125 m (poniżej planowanej grafiki znajduje się gniazdo sokoła wędrownego) oraz zielony bluszcz pnący się od podstaw komina do poziomu  wizerunku sokoła.

Remont komina potrwa do końca listopada 2021 r.

#Ciekawostki o nieczynnym kominie PGE Toruń

  • Wysokość: 225 m (jest na liście 20 najwyższych kominów w Polsce)
  • Czas budowy: 1981-1982
  • Rodzaj komina: komin żelbetonowy
  • Średnica przy podstawie: 13,80 m
  • Średnica przy wylocie: 8,80 m
  • Liczba galerii: 6
  • Galerie występują na wysokości: 42 m, 77 m, 112m, 147m, 182 m, 217 m
  • Na szczycie komina: zwężka ceramiczna wylotu spalin, wystaje 5 m powyżej komina.
  • Nowe oznakowanie: od wysokości 50 m w górę farbą czerwoną i białą naprzemiennie. Oznakowanie składać się będzie z siedmiu pasów o wysokości 25 m. Pasy skrajne będą malowane w kolorze czerwonym. 

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 9 wrz 2021 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.