Elektroenergetyka

Minister Kurtyka na posiedzeniu Globalnej Komisji ds. społecznego wymiaru czystej transformacji energetycznej

Realizacja transformacji energetycznej przy ograniczeniu jej negatywnych skutków dla obywateli, to główny cel działań powołanej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną w styczniu tego roku Komisji ds. społecznego wymiaru czystej transformacji energetycznej (The International Energy Agency Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions). Pierwszemu posiedzeniu komisji, które odbyło się 15 marca 2021 r. przewodniczył Dan Jørgensen, duński Minister Klimatu, Energii i Usług Komunalnych. W trakcie spotkania Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka przedstawił społeczny kontekst polskich przemian w kierunku niskoemisyjnej gospodarki.

Polska od wielu lat głośno mówi o potrzebie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Dowodem na zaangażowanie kraju w społeczne aspekty przemian jest podpisana podczas katowickiego COP24 przez 50 krajów Deklaracja Solidarności i Sprawiedliwej Transformacji. Podpisanie deklaracji było istotnym krokiem ku włączeniu problematyki społecznej do głównego nurtu światowej polityki klimatycznej. Temat sprawiedliwej transformacji jest też stale obecny w ramach dialogu z Unią Europejską. W efekcie prowadzonych w tym zakresie rozmów, Komisja Europejska zaproponowała Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który jest nieodzownym elementem strategii UE, umożliwiającym osiągnięcie neutralności klimatycznej w sposób zrównoważony dla gospodarki i obywateli.

– Mówiąc o sprawiedliwej transformacji nie możemy zapominać o pojęciu solidarności do czego doskonale nawiązuję deklaracja podpisana w Katowicach podczas COP24. W tym kontekście solidarność stanowi podstawę sprawiedliwej transformacji, która powinna opierać się na 5 filarach: 1) tworzenie nowych miejsc pracy, 2) nowe technologie oraz ich wdrażanie, 3) zrównoważone finasowanie, 4) ochrona najuboższych oraz 5) dzielenie się nowymi technologiami i najlepszymi praktykami – powiedział Minister Michał Kurtyka.

W celu realizacji przemian społecznych wynikających z dążenia do niskoemisyjnej gospodarki, niezbędne będzie również kształtowanie nowych kompetencji zawodowych poprzez inwestycje w centra kompetencyjne. Ponadto Polska wspiera transformację skoncentrowaną na ludziach poprzez zaangażowanie różnych interesariuszy w działania na rzecz eko-miast, ocenę zagrożeń klimatycznych, planowanie i realizację różnych projektów.

Głównym celem Globalnej Komisji jest przekazanie rekomendacji w oparci o swoje prace przed konferencją COP26 w Glasgow. W tym celu 26 członków komisji reprezentujących stanowiska państw z całego świata w tym europejskich, afrykańskich, azjatyckich i z Bliskiego Wschodu oraz organizacji zrzeszających pracowników i młodzież odbędzie jeszcze dwa spotkania w czerwcu i październiku. Prace Globalnej Komisji będą skupiały się nie tylko na doświadczeniach państw członkowskich komisji, ale także będą zrzeszać szerokie grono podmiotów zainteresowanych solidarną i sprawiedliwą transformacją.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Partnerzy konferencji