Ciepłownictwo » Stanowisko Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia…

Stanowisko Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. wobec decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

7 Gru 2020 komentarze 2 Share 'Stanowisko Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. wobec decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów' on Facebook Share 'Stanowisko Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. wobec decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów' on Email Share 'Stanowisko Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. wobec decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów' on Print Friendly

Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. oświadczają, że nie były uczestnikami żadnej zmowy antykonkurencyjnej. Zgodnie z prawem energetycznym ceny ciepła są ustalane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). W rzeczywistości dzięki zgodnej z prawem, ale przerwanej działaniami UOKiK, współpracy PGNiG Termika S.A. i Veolia Energia Warszawa S.A. ceny ciepła w Warszawie były jednymi z najniższych w Polsce.

Spółki są zdumione sposobem prowadzenia postępowania przez UOKiK z naruszeniem wszelkich zasad prawa. Najlepszym przykładem tego jest opublikowanie decyzji na stronie internetowej UOKIK bez uprzedniego jej doręczenia wszystkim podmiotom.

Prawa Spółek w postępowaniu były konsekwentnie ignorowane.

W toku trwania postępowania Spółki szczegółowo wyjaśniły tło sprawy. UOKiK nie wziął pod uwagę podstawowych kwestii dotyczących specyfiki warszawskiego rynku ciepła systemowego, który wymaga pełnej współpracy wytwórcy i dystrybutora ciepła, oraz faktu, że rynek ten podlega ścisłej regulacji.

UOKiK także błędnie zinterpretował przepisy prawa energetycznego, które mają fundamentalne znaczenie dla tego rynku.

Wydana decyzja o ukaraniu wyłącznie Veolia Energia Polska S.A. i Veolia Energia Warszawa S.A. jest stronnicza i wpisuje się w przyjętą przez PGNiG Termika S.A. strategię, mającą na celu uwolnienie się od wielomilionowych zobowiązań wobec Veolia Energia Warszawa S.A.

Elementem tej rozgrywki stał się złożony przez PGNiG Termika S.A. tzw. wniosek „leniency”, który miał zagwarantować tej spółce i PGNiG S.A. bezkarność (odpowiednik statusu świadka koronnego). 

Wyżej wymienione fundamentalne argumenty sprawiają, że postępowanie w celu postawienia zarzutów wobec Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia  Energia Warszawa S.A. w ogóle nie powinno być wszczęte.

Prowadzi to do wniosku, iż wydanie decyzji nastąpiło z naruszeniem fundamentalnych zasad postępowania administracyjnego, w tym praworządności, prawdy obiektywnej, adekwatności i proporcjonalności, pogłębiania zaufania oraz wysłuchania stron.

Spółki są zdeterminowane, aby wykorzystać wszelkie przysługujące im środki prawne do obrony przed polskimi sądami.

Źródło: Veolia

Wpis został opublikowany 7 Gru 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

2 komentarze do “Stanowisko Veolia Energia Polska S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. wobec decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów”

  1. WojTek, 8 Gru 2020 o 11:52

    Dobrze że Veolia skieruje sprawę do sądu bo sprawa wygląda na walkę o przejęcie rynku ciepła w Warszawie i pozbycie się konkurencji

  2. Polska Paranoja, 8 Gru 2020 o 15:56

    Dla mnie sprawa śmierdzi. Dziwna współpraca państwowych firm sprawia wrażenie że chcą zgnoić prywatną konkurencję

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć