Energia w domu » Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym. Co? Gdzie? Jak?…

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym. Co? Gdzie? Jak? Kiedy?

16 Paź 2020 Brak komentarzy Share 'Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym. Co? Gdzie? Jak? Kiedy?' on Facebook Share 'Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym. Co? Gdzie? Jak? Kiedy?' on Email Share 'Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym. Co? Gdzie? Jak? Kiedy?' on Print Friendly

W ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w naszym kraju. Jest to szczególnie widoczne w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych. W 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączą do swoich sieci rekordową ilość prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wraz z zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) spółkami: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja opracowały „Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym”. Publikacja jest adresowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem fotowoltaiki, czyli prosumentów. Jest to także odpowiedź na potrzeby i pytania takich odbiorców.

– Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW. Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii. Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne – mówi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Przewodnik w przystępny sposób opisuje m.in. czym są odnawialne źródła energii, jak optymalnie dobrać ich moc do własnych potrzeb, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV, co wpływa na pracę instalacji oraz jak ją optymalnie użytkować. Opracowanie zawiera również informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

– W ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjny zgłasza się olbrzymia liczba klientów, którzy chcą zostać prosumentami. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. OSD przyłączyły do sieci prawie 109 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 742 MW. W porównaniu do końca 2019 r. daje to przyrost liczby mikroinstalacji o ponad 70% oraz wzrost mocy mikroinstalacji o ponad 74 proc. Przygotowany we współpracy z URE przewodnik dla prosumentów odpowiada na najważniejsze pytania związane z procesem przyłączeniowym – stwierdza Robert Zasina, Prezes PTPiREE

Data publikacji przewodnika zbiega się nieprzypadkowo z terminem konferencji PTPiREE pt. „Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym”. Wydarzenie, w którym udział wzięli pracownicy firm energetycznych, dostawców rozwiązań technicznych i usług dla energetyki, a także przedstawiciele administracji państwowej, samorządów oraz naukowcy to idealny moment na publikację przewodnika.

– Energetyka prosumencka to niezwykle dynamicznie rozwijający się obszar, który wymaga naszej szczególnej atencji i wsparcia. Przygotowany przez nas informator, jest źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, może także służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom gdy pojawiają się pytania ze strony prosumentów – podsumowuje Robert Zasina.

Przewodnik dostępny jest nieodpłatnie na stronach internetowych URE (www.ure.gov.pl) oraz PTPiREE (www.ptpiree.pl). Można go będzie otrzymać także w wersji papierowej przy okazji wybranych wydarzeń i spotkań branżowych.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 16 Paź 2020 w następujących kategoriach: Energia w domu, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć