Ciepłownictwo » PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła

22 lis 2023 Możliwość komentowania PGE Energia Ciepła uruchomiła innowacyjną instalację Hybrydowego Węzła Ciepła została wyłączona

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce zrealizowany przez PGE Energia Ciepła w budynku mieszkalnym wielolokalowym we współpracy z TBS.

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła (HWC) w Zgierzu. Projekt ma pomóc w zdobyciu wiedzy i doświadczenia w dziedzinie hybrydowych węzłów ciepła instalowanych w systemie ciepłowniczym. Został zrealizowany we współpracy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Zgierzu i Wspólnotą Mieszkaniową. 

– Oddanie do użytkowania Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu to kolejny element realizacji strategii PGE. Wprowadziliśmy do praktyki działania spółki trzy filary: energia przyjazna dla środowiska, nowoczesne usługi energetyczne oraz sprawna i efektywna organizacja. HWC w Zgierzu to modelowy przykład realizacji projektu opartego na wszystkich tych trzech filarach – powiedział Maciej Jankiewicz, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła S.A.

Pilotażowa instalacja ma posłużyć do pozyskania danych, umożliwiających optymalizację tego innowacyjnego rozwiązania oraz implementację kolejnych tego typu węzłów w systemie ciepłowniczym. Innowacja dotyczy inteligentnego zarządzania produkcją i dostawami energii ciepła do odbiorcy końcowego poprzez integrację źródła wytwórczego ciepła systemowego oraz rozproszonych źródeł wytwórczych przy właściwym jego magazynowaniu w lokalizacji odbiorcy tak, aby móc dodatkowo wpływać przy większej skali na sieć ciepłowniczą. Zaproponowane w projekcie innowacyjne rozwiązanie uwzględniające zastosowanie inteligentnej automatyki do sterowania pracą węzła i bezpośredniej współpracy z centralnym źródłem ciepła, którym to PGE EC realnie dysponuje, wyróżnia je na tle innych dostępnych rozwiązań.

– Wdrażając HWC w Zgierzu, nie tylko podążamy za nowoczesnymi trendami energetycznymi, ale również umacniamy współpracę z zarządzającymi nieruchomościami mieszkalnymi wielolokalowymi. To partnerskie podejście, które przynosi korzyści mieszkańcom i środowisku – powiedział Krzysztof Fuzowski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu.

Prace nad projektem rozpoczęły się w czerwcu 2022 r., obejmując analizy techniczne, ekonomiczne, a także wybór lokalizacji. W efekcie współpracy z TBS w Zgierzu oraz wykonawcą, pilotażowy HWC został 20 listopada oddany do eksploatacji. Ważnym elementem projektu było także zaangażowanie mieszkańców budynku przy ul. Dubois 28, którzy zgodzili się na współpracę i udostępnili przestrzeń dla instalacji. W ramach uznania dla ich zaangażowania odbiorcy ciepła z tego węzła zostaną objęci preferencyjną ceną ciepła.

Hybrydowy Węzeł Ciepła (HWC) w Zgierzu wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, takie jak powietrzna pompa ciepła, magazyn ciepła o pojemności około 800 litrów oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy około 6 kWp. Proces działania jest oparty na inteligentnym systemie sterowania, który zarządza dostarczaniem ciepła do budynku przy użyciu różnych źródeł energii. Pompa ciepła ładuje magazyn ciepła, a woda, wracając z instalacji po dostarczeniu ciepła do budynku, jest dodatkowo podgrzewana w magazynie. System  obejmuje również główny wymiennik ciepła w węźle, który – jeśli jest to konieczne – dogrzewa wodę za pomocą sieci ciepłowniczej. Instalacja fotowoltaiczna na dachu produkuje energię elektryczną zasilającą cały system, w tym pompę ciepła.

HWC w Zgierzu umożliwia zredukowanie zużycia energii pierwotnej zgodnie z normami WT2021. Pozwala dostosować się do zmieniającego się popytu na ciepło, zwłaszcza w kontekście nowych wymagań technicznych dla budynków WT2021. Węzeł działa też jako dodatkowe źródło ciepła, wspomagając źródła kogeneracyjne, minimalizując straty ciepła w sieci ciepłowniczej oraz zwiększając bezpieczeństwo dostaw ciepła. Elastyczność pracy pozwala na minimalizację kosztu ciepła. Projekt HWC w Zgierzu wpisuje się w strategię PGE, dotyczącą stopniowej dekarbonizacji ciepłownictwa sieciowego oraz spełniania wymogów stawianych przez UE, m. in. w kontekście dyrektyw RED II i III oraz pakietu 'Fit-For-55′. Odpowiada także na wyzwania związane z nowymi standardami technicznymi dla budynków WT2021 oraz przyczyni się do wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w systemie ciepłowniczym, co w przyszłości wpłynie na większą konkurencyjność PGE Energia Ciepła na rynku oraz umożliwi dalszy rozwój firmy.

Warto przypomnieć, że PGE Energia Ciepła w połowie października br. oddała do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą w Zgierzu. Jest to już trzecia niskoemisyjna inwestycja ciepłownicza zakończona w tym roku w Grupie PGE. Gwarantuje ona produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla mieszkańców, poprawiając warunki środowiskowe w mieście. Elektrociepłownia w Zgierzu dostarcza ciepło do ponad 60% mieszkańców Zgierza.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 22 lis 2023 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.