News » O WODORZE w Warszawie

O WODORZE w Warszawie

15 cze 2023 Możliwość komentowania O WODORZE w Warszawie została wyłączona

Wydawnictwo „Nowa Energia” zorganizowało II Konferencję „Wodór w Gospodarce”, która odbyła się w dniu 13 czerwca 2023 r. w Warszawie. Moderatorem Konferencji i Paneli Dyskusyjnych był prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda z Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej. Konferencja skierowana była do kadry technicznej i specjalistów przedsiębiorstw energetycznych ciepłowniczych oraz zakładów przemysłowych, firm oferujących technologie oraz zainteresowanych instytucji, organizacji, samorządów i uczelni technicznych.

Celem Konferencji było zaprezentowanie następujących tematów:

  • Rola wodoru w transformacji polskiej energetyki – europejska i polska strategia wodorowa oraz planowane regulacje prawne,
  • Zastosowanie wodoru – energetyka, ciepłownictwo, transport,
  • Przyszłość technologii wodorowych w Polsce,
  • Rola hybrydowych technologii wodorowych,
  • Przesyłanie i magazynowanie wodoru,
  • Perspektywy wykorzystania wodoru w gospodarce – przykładowe projekty,
  • Integracja wysokotemperaturowych elektrolizerów z wybranymi instalacjami energetycznymi i przemysłowymi.

I Panel wprowadzający: Konstytucja wodorowa – aspekty prawne, technologiczne perspektywy rozwoju „zielonego” wodoru, finansowanie

Instrumenty wsparcia rozwoju gospodarki wodorowej omówił Szymon Byliński, Dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

 

 

 

Projektowane ramy prawne rynku wodoru w Polsce przedstawiła Patrycja Nowakowska, Senior Associate w Kancelarii KUBAS, KOS, GAŁKOWSKI.

 

 

 

 

„Wodór jako paliwo w transformacji gospodarki zmierzającej do neutralności klimatycznej” – to tytuł referatu, który przedstawił prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda z Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej.

 

 

 

O finansowaniu gospodarki wodorowej przez NFOŚiGW mówił Dawid Karasek z Departamentu Transformacji Energetyki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

 

„Strategia bezpieczeństwa technologii wodorowych jako wsparcie dla polskiej gospodarki H2” – to tytuł referatu, który przedstawił dr inż. Kamil Kulesza, Ekspert ds. Technologicznych i Badań Eksperckich w Projekcie „Bezpieczny Wodór” w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”.

 

 

Program Magazynowanie H2 w formule zamówień przedkomercyjnych zaprezentowała dr inż. Anna Mikołajczuk-Zychora z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

 

II Panel Dyskusyjny: Kierunki rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce

„Ocena dojrzałości technologicznej modułów i urządzeń instalacji wodorowych w gospodarce” – to tytuł referatu, który zaprezentował prof. dr hab. inż. czł. rzecz. PAN m. dhc Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej.

 

 

 

Wykorzystanie wodoru do dekarbonizacji produkcji metali nieżelaznych omówił Cezary Marzęda, Senior Expert w KGHM Polska Miedź S.A.

 

 

 

 

Możliwości zastosowania wodoru jako paliwa w przemyśle teraz i w przyszłości zaprezentowała dr inż. Katarzyna Stec, Dyrektor Centrum Materiałów Ogniotrwałych w SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ – INSTYTUT CERAMIKI I MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH.

 

 

 

Głos w Panelu Dyskusyjnym zabrali (od lewej):

– Dr inż. Anna Mikołajczuk-Zychora, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

– Cezary Marzęda, Senior Expert, KGHM Polska Miedź S.A.

– Jarosław Kołodziejczyk, Dyrektor Jednostki Realizującej Projekty Energetyczne, Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie

– Prof. dr hab. inż. czł. rzecz. PAN m. dhc Tadeusz Chmielniak, Politechnika Śląska

– Dr inż. Jarosław Hercog, Zastępca Dyrektora ds. Współpracy i Rozwoju, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy

III Panel Dyskusyjny: Dostępne technologie wodorowe

System wytwarzania wodoru oraz syntetycznego gazu ziemnego z funkcjonalnością w zakresie wytwarzania oraz magazynowania energii elektrycznej zaprezentował dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych na Politechnice Śląskiej.

 

 

O dofinansowaniach projektów wodorowych mówiła Paulina Walczak, Doradca ds. Finansowania Inwestycji w Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

 

 

 

 

„Droga do syntetycznych paliw ciekłych z wodoru i CO produkowanego z wychwyconego CO2” – to tytuł referatu, który wygłosił Andrzej Habryń z Instytutu Studiów Energetycznych.

 

 

 

 

Głos w Panelu Dyskusyjnym zabrali (od lewej):

– Dr inż. Jarosław Hercog, Zastępca Dyrektora ds. Współpracy i Rozwoju, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy

– Dr hab. inż. Łukasz Bartela, prof. PŚ, Katedra Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Politechnika Śląska

– Piotr Milewski, Business Development Manager for PtX, Eurowind Energy Sp. z o.o.

– Dr inż. Marek Sutkowski, Kierownik ds. Technologii i Innowacji, Horus-Energia Sp. z o.o.

 

Głos w dyskusji

Rozmowy w kuluarach

 

PROGRAM WYDARZENIA

STRONA KONFERENCJI

Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 15 cze 2023 w następujących kategoriach: News, Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.