News » O termicznym przekształcaniu odpadów komunalnych w Rzeszowie

O termicznym przekształcaniu odpadów komunalnych w Rzeszowie

24 lut 2023 Możliwość komentowania O termicznym przekształcaniu odpadów komunalnych w Rzeszowie została wyłączona

Wydawnictwo „Nowa Energia” zorganizowało XV Konferencję „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych”, która odbyła się w dniach 20-22 lutego 2023 w Rzeszowie. Celem Konferencji było zaprezentowanie aspektów prawnych i możliwości finansowania inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych, przedstawienie doświadczeń firm działających na rynku polskim i zagranicznym w zakresie realizacji tego typu inwestycji oraz możliwości zastosowania nowoczesnych technologii.

Tadeusz Kępski, Dyrektor Oddziału Rzeszów – PGE Energia Ciepła SA, Dorota Kubek i Mariusz Marchwiak z Wydawnictwa „Nowa Energia” przywitali uczestników XV Konferencji TPOK 2023.

 

 

 

Konferencja sprzyjała rozmowom biznesowym

I PANEL: ITPOK w zmieniającym się systemie gospodarowania
odpadami komunalnymi

Moderatorem I Panelu wprowadzającego „ITPOK w zmieniającym się systemie gospodarowania odpadami komunalnymi” był dr hab. Artur Modrzejewski, Radca Prawny – Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów. Moderator wygłosił również referat pt. „Czy obecne rozwiązania prawne sprzyjają realizacji instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”. Stan obecny i perspektywy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Polsce przedstawił Robert Chciuk, Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

„EPZ (Energetyczne paliwo zastępcze), czyli jak zoptymalizować wykorzystywanie biomasy i frakcji kalorycznej odpadów” – to tytuł referatu, który wygłosiła Katarzyna Wolny-Tomczyk, Prezes Zarządu ZWIĄZKU PRODUCENTÓW PALIW Z ODPADÓW I BIOMASY. Zarządzanie środowiskowe w świetle wymagań konkluzji BAT omówiła Elżbieta Streker-Dembińska, Dyrektor Techniczny ZTUO w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.

II PANEL DYSKUSYJNY: Nowe wyzwania dla funkcjonujących ITPOK w Polsce 

II Panel Dyskusyjny pt. „Nowe wyzwania dla funkcjonujących ITPOK w Polsce” moderował dr hab. Artur Modrzejewski, Radca Prawny – Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów. Głos w dyskusji zabrali (od lewej):

Elżbieta Streker-Dembińska, Dyrektor Techniczny ZTUO, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.,

Jakub Bator, Członek Zarządu, Dyrektor Ekospalarni, Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie,

Andrzej Pudło, Krajowy Manager ds. Gospodarki Paliwowej, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Monika Wesołowska, Specjalista ds. Gospodarki Odpadami, PGE Energia Ciepła SA – Oddział Rzeszów,

Emilian Sańko-Sawczenko, Kierownik Działu Eksploatacji, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne „LECH” Sp. z o.o.

III PANEL: Dostawcy technologii TPOK – wyzwania technologiczno-środowiskowe 

Moderatorem Paneli referatowych był dr hab. inż. Rafał Kobyłecki, prof. PCz z Katedry Zaawansowanych Technologii Energetycznych na Politechnice Częstochowskiej.

 

 

Możliwości dofinansowania instalacji gospodarowania odpadami w 2023 r. omówiła Magdalena Tuszyńska, Doradca ds. Finansowania Inwestycji w Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. Doświadczenia CC Jensen z oczyszczania olejów w zakładach TPOK zaprezentował Paweł Gula, Dyrektor Sprzedaży w „C.C. JENSEN POLSKA” Sp. z o.o.

„System Monitoringu Emisji ACF 5000 firmy ABB – zgodność z aktualnymi i nadchodzącymi wymaganiami prawnymi w zakresie certyfikacji i dyspozycyjności” – to tytuł referatu, który wygłosił Marek Grzesiuk, Główny Specjalista ds. Sprzedaży w ABB Sp. z o.o. Pobór dioksyn w kontekście wymagań konkluzji BAT przedstawił Marcin Szczygłów, Sales Manager, „OMC ENVAG” Sp. z o.o. Instalacje termicznego przekształcania odpadów firmy VYNCKE – technologia i realizacje zaprezentował Grzegorz Sochacki, Project Sales Manager, VYNCKE s.r.o. Czynniki wpływające na emisję pyłów w filtrach workowych w instalacjach termicznego przekształcania odpadów przybliżył Włodzimierz Łopatka, Dyrektor Handlowy Filtracji w BWF Poland Sp. z o.o. „Pomiar emisji zanieczyszczeń w zakładach TPOK dziś i jutro – Analytics – rozwiązania CEMS „pod klucz””- to tytuł prezentacji, którą wygłosił Wojciech Mizerski, Prezes Zarządu w Analytics Ltd Sp. z o.o.

IV Panel Dyskusyjny: Rozwój branży TPOK – nowe inwestycje

IV Panel Dyskusyjny pt. „Rozwój branży TPOK – nowe inwestycje” moderował dr inż. Aleksander Sobolewski, Dyrektor, Instytut Technologii Paliw i Energii

 

 

 

Głos w dyskusji zabrali (od lewej):

Janusz Fic, Prezes Zarządu, MPGK – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.,

Sławomir Kiszkurno, Prezes Zarządu, PORT CZYSTEJ ENERGII Sp. z o.o.,

Marzena Komar, Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.,

Wojciech Muś, Prezes Zarządu, Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku;

Krzysztof Szaliński, Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o.,

Dr inż. Krzysztof Zborowski, Wiceprezes Zarządu, Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej RADPEC S.A.,

Andrzej Piotrowski, Kierownik Projektu WtE, Veolia Energia Polska S.A.

V PANEL: Technologie, realizacja inwestycji, finansowanie – referaty

„Drugie życie spalarni, czyli od termicznego przekształcania do procesu odzysku materiałowego” – to tytuł referatu, który przedstawili: Krzysztof Karolczyk, Project Development Manager oraz Andrzej Pudło, Krajowy Manager ds. Gospodarki Paliwowej w Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. Bieżące wyzwania związane z funkcjonowaniem ITPOE w Rzeszowie oraz rozbudowa o drugą linię technologiczną ITPOE omówił Tadeusz Kępski, Dyrektor Oddziału Rzeszów – PGE Energia Ciepła SA. 5 lat eksploatacji systemu ciągłego monitoringu emisji spalin w ITPOE Rzeszów zaprezentował Krzysztof Ziółkowski, Inżynier Sprzedaży Automatyki Procesowej w SICK Sp. z o.o.

Rozwiązania ABB dla instalacji termicznego przekształcania odpadów – Port Czystej Energii Gdańsk – przybliżył Marek Strymer, Dyrektor ds. Sprzedaży, Biznes Automatyki Procesowej w ABB Sp. z o.o. Remonty i Inwestycje w Zakładzie Termicznego Przekształcania w Krakowie omówił Wojciech Wróbel, Dyrektor ZTPO w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A. w Krakowie. „Wydłużenie żywotności eksploatacyjnej elementów ciśnieniowych kotłów TPOK – nowoczesne rozwiązania firmy WSI” – to tytuł prezentacji, którą wygłosił Grzegorz Hackiewicz, Regional Sales Manager w AZZ WSI Sp. z o.o.

VI PANEL: Technologie, realizacja inwestycji, finansowanie – referaty

„Nie tylko kroki milowe czyli najkrótsza droga do realizacji inwestycji na przykładzie rozbudowy ZUSOK” – to tytuł referatu, który wygłosił Zdzisław Gawlik, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o.o. O wzroście niezawodności pracy zakładów TPOK poprzez wdrożenie kompleksowego serwisu smarowniczego i diagnostyki wspierającej UR mówił Andrzej Jarzębiński, Specjalista ds. Sprzedaży w Ecol Sp. z o.o.

Projekt Instalacji TPOK w PEC Siedlce zaprezentowała Marzena Komar, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o. „VITULUS – nowy koncept technologiczny Leroux & Lotz dla ciepłownictwa w segmencie 10 MWth – synergia wieloletniego doświadczenia pioniera i doskonałości inżynieryjnej” – to tytuł prezentacji, którą wygłosił Andrzej Bednarz, Dyrektor Projektów oraz Xavier Forcet, Export Sales Manager w LEROUX & LOTZ TECHNOLOGIES. Prezentacji usług PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o. w kontekście utrzymania sprawności technicznej obiektów komunalnych dokonała Joanna Krzemińska, Kierownik Działu Umów i Ofert w PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o.

VII Panel: Technologie, realizacja inwestycji, finansowanie – referaty

Odwołania od decyzji administracyjnych i ich wpływ na projekt inwestycyjny – na przykładzie realizacji Zakładu Odzysku Energii w Łodzi omówił Andrzej Piotrowski, Kierownik Projektu WtE w Veolia Energia Polska S.A. Katalizator spalania „Sootaway” zaprezentowała Ewa Kwast z Johnsen Chemicals AS. Prezentacji inwestycji zabudowy II linii ITPOE w Rzeszowie oraz wykonawców PORR S.A. i Termomeccanica Ecologia dokonali: Rafał Potyra, Dyrektor Projektu w PORR S.A. oraz Alicja Borecka, Business Development Dept. Termomeccanica Ecologia.

Projekt Krosno – case study wybranych zagadnień zaprezentowali: Janusz Fic, Prezes Zarządu MPGK – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. oraz Ewa Zembalowska, Business Development Poland w PAPREC ENERGIES GDAŃSK Sp. z o.o. O rzeczywistej emisji dioksyn z instalacji TPOK mówiła Justyna Czerwińska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska na Politechnice Łódzkiej.

Stoiska wystawowe

Tradycją jest losowanie nagród ufundowanych przez Parterów i Firmy współpracujące podczas wieczornej kolacji

Konferencja to czas spotkań i dyskusji 

  

Wycieczka techniczna – zwiedzanie PGE Energia Ciepła – Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie

Konferencja zgromadziła 200 uczestników

PROGRAM WYDARZENIA

PEŁNA FOTOGALERIA

Zapraszamy do udziału w innych naszych WYDARZENIACH, a w szczególności w

Seminarium „Eksploatacja zakładów TPOK – doświadczenia”,

które odbędzie się w dniach 20-22 czerwca br. w Białymstoku.

Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 24 lut 2023 w następujących kategoriach: News, Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.