News » O kogeneracji w Siedlcach

O kogeneracji w Siedlcach

8 lut 2023 Możliwość komentowania O kogeneracji w Siedlcach została wyłączona

Wydawnictwo „Nowa Energia” zorganizowało X Konferencję „Nowe kierunki Kogeneracji”, która odbyła się w dniach 1-2 lutego 2023 r. w Siedlcach. Gospodarzem tegorocznej edycji było Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.

 

Konferencja skierowana była do przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych, samorządów, firm współpracujących z szeroko pojętą branżą energetyczną, naukowców zajmujących się problematyką wytwarzania energii w kogeneracji.

 

Konferencję moderował dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej.

 

 

 

I PANEL

Proponowane wymogi emisyjne dla wytwórców ciepła, wynikające z rewizji dyrektywy SHE i dyrektywy IED przedstawił Krzysztof Melka z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

 

„Komu potrzebne są elektrociepłownie” – to tytuł referatu, który wygłosił Andrzej Rubczyński, Dyrektor ds. Strategii Ciepłownictwa w Fundacji Forum Energii. Możliwości wsparcia przez NFOŚiGW inwestycji związanych z produkcją energii w skojarzeniu na przykładzie programów priorytetowych Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu oraz Kogeneracja dla Ciepłownictwa zaprezentowała Agnieszka Gońska, Specjalista w Zespole Doradztwa Energetycznego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. „Inwestycja w kogenerację: szansa na zwiększenie cyberbezpieczeństwa” – to tytuł prezentacji, którą wygłosił Dawid Stępień, Inżynier Wsparcia Sprzedaży w DYNACON Sp. z o.o.

Uwarunkowania dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego w Polsce w świetle pakietu Fit for 55 – wnioski z raportu PTEZ omówiła Dorota Jeziorowska, Dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

 

 

 

II PANEL: PANEL DYSKUSYJNY – Nowe kierunki Kogeneracji

Moderatorem dyskusji był dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej, a głos w dyskusji zabrali (od lewej):
– Prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska
– Janusz Fic, Prezes Zarządu, MPGK – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.
– Paweł Kupczak, Prezes Zarządu, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu
– Mirosław Radecki, Wiceprezes Zarządu, OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o.
– Magdalena Ruszniak, Członek Zarządu – Dyrektor Techniczny, Veolia Term S.A.
– Dawid Stępień, Inżynier Wsparcia Sprzedaży, DYNACON Sp. z o.o.
– Jerzy Woźniak, Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim

III PANEL

O transformacji ciepłownictwa w projektach dekarbonizacyjnych Veolii term mówiła Magdalena Ruszniak, Członek Zarządu – Dyrektor Techniczny Veolii Term S.A. „Dekarbonizacja ciepłownictwa w przedsięwzięciach NCBR” – to tytuł referatu, który wygłosiła Aneta Więcka, Kierownik Projektu w Dziale Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Możliwości dofinansowania dla kogeneracji omówiła Paulina Walczak, Doradca ds. Finansowania Inwestycji w Metropolis Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o. Konwersje kotłów węglowych, rusztowych i wodnych typu WR na opalanie olejem i gazem ziemnym zaprezentował Ireneusz Słoma, Prezes Zarządu w Eco Technologia Sp. z o.o.

Projekt Instalacji TPOK w PEC Siedlce zaprezentowała Marzena Komar, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o. Realizację Projektu „Zintegrowany System Odpadowo-Energetyczny w Regionie Południowym województwa podkarpackiego” przez Krośnieński Holding Komunalny przedstawił Janusz Fic, Prezes Zarządu MPGK – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. 

IV PANEL

„Wykorzystanie układów magazynowania ciepła do współpracy z układami kogeneracyjnymi” – to tytuł referatu, który wygłosił dr hab. inż. Wojciech Bujalski, prof. PW, Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej. Systemy ciągłego monitoringu emisji dla kogeneracji pracujących w oparciu o różne rodzaje paliw zaprezentował Piotr Wróbel, Inżynier Sprzedaży w SICK Sp. z o.o. „Kogeneracja w MPEC Nowy Sącz – budowa, eksploatacja, plany” – to tytuł referatu, który wygłosił Paweł Kupczak, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Nowym Sączu.

Kogenerację w OPEC GRUDZIĄDZ omówił Mirosław Radecki, Wiceprezes Zarządu OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o. O możliwościach wykorzystania substratów odpadowych w biogazowniach mówił dr inż. Jakub Pulka z Katedry Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

V PANEL

Podsumowania inwestycji „Modernizacja istniejącego systemu ciepłowniczego w celu zwiększenia jego efektywności – budowa elektrociepłowni gazowej w Radzyniu Podlaskim” dokonał Jerzy Woźniak, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim. „Kogeneracja – czy to się w Polsce opłaca?” – to tytuł referatu, który wygłosiła dr Małgorzata Niestępska, Prezes Zarządu PEC Sp. z o.o. w Ciechanowie. O wykorzystaniu ciepła odpadowego ze ścieków mówił dr hab. inż. Piotr Krawczyk, prof. PW z Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Warszawskiej. Doświadczenia i historię funkcjonowania kogeneracji w PEC Siedlce omówiła Marzena Komar, Prezes Zarządu, Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.

Rodzaje instalacji oczyszczania spalin w zależności od stosowanego paliwa zaprezentował Mariusz Buganik, Dyrektor Sprzedaży i Oddziału w Polsce w LUEHR FILTER GmbH.

 

 

Dyskusja

Rozmowy w kuluarach

Wycieczka techniczna

PROGRAM WYDARZENIA

PEŁNA FOTORELACJA

 

Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 8 lut 2023 w następujących kategoriach: News, Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.