CSR w energetyce » TAURON wspiera szkoły na południu Polski. Rusza nowy program

TAURON wspiera szkoły na południu Polski. Rusza nowy program

1 wrz. 2021 Brak komentarzy Share 'TAURON wspiera szkoły na południu Polski. Rusza nowy program' on Facebook Share 'TAURON wspiera szkoły na południu Polski. Rusza nowy program' on Email Share 'TAURON wspiera szkoły na południu Polski. Rusza nowy program' on Print Friendly

Dzięki wsparciu TAURONA nowoczesne wyposażenie laboratorium trafiło do Technikum Elektronicznego nr 4 w Tarnowskich Górach, a już jesienią rusza mobilne Zielone Laboratorium TAURONA, które odwiedzi szkoły z południowej Polski.

– Przyszłość energetyki, a szerzej przemysłu, zależy od kompetencji fachowców. Transformacja energetyki musi iść w parze z nowymi kompetencjami nabywanymi przez uczniów. TAURON, jako firma odpowiedzialna społecznie, stara się wspierać i wzbogacać proces edukacyjny, wzmacniając długofalową transformację polskiej gospodarki – mówi Artur Michałowski, p.o. Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia.

Do Technikum nr 4, będącego częścią Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, trafiło nowoczesne laboratorium. W jego skład weszło pięć kompletnych zestawów trenażerów do ćwiczeń elektroniki cyfrowej oraz tablica multimedialna wraz z oprzyrządowaniem. Sprzęt ufundował TAURON.

– Dobry sprzęt to obok fachowej kadry podstawa procesu edukacyjnego. Podarunek od TAURONA to doskonały przykład współpracy biznesu i szkolnictwa branżowego. Dotykowa tablica interaktywna o dużej przekątnej doskonale się sprawdza w nauczaniu przedmiotów zawodowych, pozwala na szybkie generowanie schematów, pobieranie ich z internetu, tworzenie precyzyjnych opisów. Zapis tablicowy może być łatwo publikowany, udostępniany uczniom. Zestawy do nauki programowania układów cyfrowych oparliśmy o układy Arduino, które dzięki swojej popularności i ciągłemu rozwojowi, gwarantują szerokie pole działania i dużą kreatywność. Pozwalają prowadzić ciekawe i nowoczesne lekcje z zakresu elektroniki. Dziś inwestujemy w młodych ludzi, w ich wiedzę techniczną, by w przyszłości ich kompetencje wzmacniały innowacyjność firm w regionie – ocenił Marcin Ślęzak, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Zielone Laboratorium TAURONA ruszy w trasę

Projekt Zielone Laboratorium TAURONA to działania skierowane do szkół z południa Polski, stworzone przez TAURON i Stowarzyszenie Robisz.to, łączące dwa projekty: Laboratoriów TAURONA oraz Mobilnego FabLabu „Fablika”.

Projekt ma na celu umożliwić nauczycielom i uczniom bezpłatny dostęp do najnowszych technologii służących wyzwalaniu kreatywności. W pierwszym etapie uczniowie i nauczyciele uczą się przy wsparciu specjalistów, jak używać maszyn i otwartego oprogramowania. Dzięki temu w następnym kroku mogą już sami korzystać z Laboratorium i samodzielnie wykorzystywać zdobytą wiedzę.

W mobilnym laboratorium TAURONA znajdą się m. in.: drukarka 3D, ploter laserowy, minifrezarka CNC, długopisy 3D, lutownice i zestawy elektroniczne, a także laptopy i zestaw fix-it. Są to narzędzia i maszyny pozwalające przeprowadzić zajęcia z projektowania, cyfrowej fabrykacji, prototypowania, lutowania czy programowania.

Celem projektu jest inspirowanie szkół i placówek edukacyjnych z południa Polski do tworzenia własnych prototypowni, kładąc nacisk na jakość działań i długofalowe rezultaty. Zielone Laboratoria TAURONA odwiedzą co najmniej 8 szkół w województwie śląskim. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla grup zorganizowanych i prezentacje o druku 3D z elementami interaktywnymi dla większej grupy.

Drugim typem warsztatów są zajęcia dla nauczycieli z kompleksowego przeszkolenia w zakresie obsługi maszyn i programów do projektowania. Nauczyciele wraz ze specjalistami przerobią scenariusze zajęć przygotowanych przez Stowarzyszenie, które będą mogli realizować ze swoimi uczniami. Wszystkie maszyny i narzędzia zostaną udostępniona szkole na miesiąc.

TAURON od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się aż 1300 uczniów. Najlepsi z nich mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. TAURON organizuje również zajęcia praktyczne oraz praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także pracownicy TAURONA, wcielający się w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 1 wrz. 2021 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć