News » ORLEN Lietuva analizuje możliwość zoptymalizowania przerobu ropy

ORLEN Lietuva analizuje możliwość zoptymalizowania przerobu ropy

1 lipiec 2021 Możliwość komentowania ORLEN Lietuva analizuje możliwość zoptymalizowania przerobu ropy została wyłączona Share 'ORLEN Lietuva analizuje możliwość zoptymalizowania przerobu ropy' on Facebook Share 'ORLEN Lietuva analizuje możliwość zoptymalizowania przerobu ropy' on Email Share 'ORLEN Lietuva analizuje możliwość zoptymalizowania przerobu ropy' on Print Friendly
ORLEN Lietuva, spółka z Grupy ORLEN podpisała z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie rozważanej inwestycji pogłębionego przerobu ropy. Ściślejsza współpraca koncernu z Litwą to wynik tegorocznego spotkania Prezesa Daniela Obajtka z Premier Ingrid Šimonytė. Realizacja inwestycji umożliwiłaby wzrost uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86%, tym samym znacząco zwiększając odporność litewskiej spółki na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.

– Orlen Lietuva zarządza jedyną w regionie rafinerią. Pełni strategiczną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Naszym priorytetem jest wzmacnianie jej pozycji rynkowej, dlatego konsekwentnie inwestujemy w jej rozwój. Doceniamy zaangażowanie się rządu litewskiego w kluczowy dla przyszłości ORLEN Lietuva projekt, który przyniesie korzyści nie tylko Grupie ORLEN, ale także Litwie. Realizacja inwestycji w pogłębiony przerób ropy w rafinerii w Możejkach przełoży się na wzrost zysków spółki i zwiększyła ich stabilność , a ponadto wiązała się z utworzeniem nowych miejsc pracy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.ORLEN Lietuva podpisała z Ministerstwem Energetyki Republiki Litewskiej list intencyjny dotyczący analizowanej decyzji inwestycyjnej instalacji pogłębionego przerobu ropy (bottom of barrel). Inwestycja umożliwiłaby produkcję bardziej wartościowych produktów paliwowych kosztem gudronu z dużą zawartością siarki. Strona litewska będzie poszukiwać sposobów partycypacji w realizacji projektu, a także dołoży starań, aby wobec projektu zostały zastosowane ulgi.

W ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Według wstępnych szacunków PKN ORLEN, jego realizacja zajęłaby około 4 lata.

Litewska spółka to jeden z filarów Grupy ORLEN, generujący znaczące korzyści finansowe. W pierwszym kwartale tego roku ORLEN Lietuva osiągnęła przychody na poziomie 752,7 mln dolarów.  Zysk operacyjny EBITDA LIFO wyniósł 17,9 mln dolarów, a zysk netto 23,6 mln dolarów. Dobre wyniki finansowe spółki to efekt m.in. realizacji innowacyjnych projektów i wdrożonych działań optymalizacyjnych w rafinerii Możejki.

Rafineria pod względem wielkości przerobu ropy naftowej, który obecnie wynosi ok. 10 mln ton rocznie, jest drugą w Grupie ORLEN, a także jedyną w krajach bałtyckich. Zajmuje powierzchnię ponad tysiąca hektarów, przez które przebiega ok. 2 tys. km rurociągów. Rafineria od początku istnienia przerobiła łącznie blisko 330 mln ton ropy. Produkty naftowe z Możejek dostarczane są nie tylko na rynek litewski, ale także m. in. na Łotwę, Estonię i do Polski.

Zakład w Możejkach ma duże znaczenie dla polskiej oraz litewskiej gospodarki. To największa w kraju firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników, z których ponad 90% to mieszkańcy Możejek i okolicznych miejscowości. To także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników, który odpowiada za 15% wpływów do krajowego budżetu.

Źródło: PKN ORLEN SA
Wpis został opublikowany 1 lipiec 2021 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć