Elektroenergetyka

Zakończenie analiz dotyczących projektu Ostrołęka C

Enea i Energa zakończyły szczegółowe analizy dotyczące projektu Ostrołęka C. Wykazały one zasadność zmiany projektu na realizacją elektrowni zasilanej paliwem gazowym. Enea, Energa i PKN Orlen zawarły również 2 czerwca br. trójstronne porozumienie, które określa kierunkowe zasady dalszej współpracy nad projektem, w tym m.in. ewentualny udział PKN ORLEN jako wspólnika w projekcie.

Na podstawie wyników zakończonych analiz projektu Ostrołęka C, Enea i Energa zdecydowały się realizować inwestycję z wykorzystaniem spalania gazu ziemnego. Wpływ na to mają zarówno zmiany regulacyjne na poziomie Unii Europejskiej, jak też polityka kredytowa poszczególnych instytucji finansowych, znacząco ograniczająca dostępność finansowania dla energetycznych projektów węglowych. Istotnym czynnikiem było również przejęcie kontroli nad Energą przez PKN ORLEN, którego strategia zakłada realizację inwestycji nisko i zeroemisyjnych, m.in. w technologii gazowej. Przykładem takich projektów są bloki gazowe w Płocku i Włocławku.

Technologia wykorzystująca gaz ziemny do produkcji energii jest korzystna z uwagi na fakt, że energetyka gazowa jest bardziej elastyczna w bilansowaniu sektora OZE, który charakteryzuje się nisko regulowaną produkcją. Dodatkowo średnia emisyjność tej technologii jest dwukrotnie niższa niż elektrowni opalanych węglem. Powyższe aspekty wpływają też na wyższą rentowność projektu realizowanego w technologii gazowej.

Polska potrzebuje coraz więcej energii – według ostatnich prognoz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zawartych w Planie Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 roku, zapotrzebowanie na energię elektryczną netto wzrośnie w Polsce między 2020 r., a 2040 o ok. 28% – ze 159,9 do 204,2 TWh. W związku z tym transformacja energetyczna powinna odbywać się w sposób zrównoważony i zabezpieczać to zapotrzebowanie. Budowa jednostki wytwórczej wspierającej Krajowy System Elektroenergetyczny w północno-wschodniej części kraju wpisuje się w założenia bezpieczeństwa systemu.

W zakresie wspomnianego na wstępie kierunkowego porozumienia, aktualnie trwają rozmowy dotyczące doprecyzowania dalszych zasad współpracy. Porozumienie przewiduje też wspólne działania Energi i PKN ORLEN w zakresie pozyskania finansowania projektu.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama