CSR w Energetyce

Trojaczki z rodziny sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów zostały zaobrączkowane

Trzy małe sokoły wędrowne, które przyszły w tym roku na świat w Elektrowni Bełchatów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zostały zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków są dwie samiczki i jeden samiec. Sokoły wędrowne to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. W Elektrowni Bełchatów pojawiły się w 2019 r. 

– Czujemy dumę, że nasze sokoły wędrowne czują się w Elektrowni Bełchatów na tyle dobrze, że kolejny raz zdecydowały się na powiększenie swojej sokolej rodziny. Obecność tak wyjątkowego gatunku w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te wyjątkowe osobniki mają zapewnione tu najlepsze warunki do życia i czują się u nas doskonale – podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy obrączkowali sokole pisklęta, rozpoznali wśród potomstwa dwa osobniki płci żeńskiej i jednego samca. Cała trójka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo.

– Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sokoli rodzice, lub też ich potomstwo, zdecydują się wprowadzić do nowej, komfortowej budki, którą zamontowaliśmy w marcu tego roku na dachu jednego z bloków energetycznych. Ze swojej strony możemy zagwarantować, że wciąż będziemy dbali o to, aby nasi wyjątkowi lokatorzy czuli się u nas komfortowo – podkreśla Andrzej Legeżyński, Dyrektor Elektrowni Bełchatów. 

Sokoły wędrowne obdarzyły obiekty PGE wyjątkową sympatią. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia  sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Działy

Reklama