OZE

TAURON coraz bliżej Wirtualnej Elektrowni

Projekt Wirtualnej Elektrowni TAURONA wkroczył w kolejną fazę. Zakończona została gruntowna modernizacja Elektrowni Wodnej Lubachów, a jej ważnym etapem było uruchomienie magazynu energii.

Magazyn energii o mocy 500 kW zwiększył zdolności regulacyjne lubachowskiej elektrowni od – 0,5 MW do + 1,7 MW. Oznacza to, że operator Wirtualnej Elektrowni ma możliwość wykorzystania nie tylko energii generowanej przez turbozespoły, ale również tej zmagazynowanej. Magazyn pozwala więc przechowywać produkowaną energię w czasie gdy cena jest niska i oddać ją do sieci w godzinach, w których cena osiąga wartość maksymalną. Jest to jeden z możliwych do realizacji scenariuszy podnoszących efektywność ekonomiczną elektrowni.

Od połowy 2019 r. w EW Lubachów prowadzone są prace przygotowujące obiekt do eksploatacji w ramach opracowanych scenariuszy eksperymentalnych. Scenariusze te zakładają, że warunkach rzeczywistych elektrownia zarządzana będzie całkowicie przez system wirtualnej elektrowni z wykorzystaniem algorytmów decyzyjnych opartych o sztuczną inteligencję.

Realizacja badań możliwa jest dzięki modernizacji urządzeń wytwórczych oraz zainstalowaniu w obiekcie modułu AILU (Artificial Inteligence Local Unit). Jest to system mikrokomputerowy umożliwiający zdalne sterowanie i autonomiczne bilansowanie grupy źródeł wytwórczych i odbiorników energii elektrycznej. Polega to na dostosowaniu charakteru produkcji lub poboru energii elektrycznej do obserwowanych warunków rynkowych i sieciowych.

Doświadczenia zebrane podczas realizacji projektu zostaną wykorzystane do oceny efektywności podejmowanych działań jak i do doskonalenia zaprojektowanych rozwiązań.

Docelowo, platforma integrująca potencjał wytwórczy i regulacyjny OZE będzie wykorzystywana nie tylko do zarządzania jednostkami wytwórczymi TAURONA, ale również źródłami, magazynami energii oraz odbiorami sterowalnymi w Klastrach Energii, w których TAURON Ekoenergia pełni funkcję Koordynatora.

Zakończenie prac projektowych i testów eksploatacyjnych planowane jest na grudzień 2020 r., a po pozytywnym ich zakończeniu, od początku 2021 r. system zacznie działał już produkcyjnie. Planowanej jest wówczas zarządzanie oraz zdalne sterowanie w czasie rzeczywistym z systemu Wirtualnej Elektrowni źródłami energii odnawialnej o łącznej mocy zainstalowanej ok. 375 MW i potencjale regulacyjnym ok. 100 MW.

Projekt Wirtualnej Elektrowni realizowany jest ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego (PBSE).

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama