News » Minister Krzysztof Kubów rozmawiał na Kongresie 590 o…

Minister Krzysztof Kubów rozmawiał na Kongresie 590 o przyszłości morskich farm wiatrowych w Polsce

8 Paź 2019 Możliwość komentowania Minister Krzysztof Kubów rozmawiał na Kongresie 590 o przyszłości morskich farm wiatrowych w Polsce została wyłączona Share 'Minister Krzysztof Kubów rozmawiał na Kongresie 590 o przyszłości morskich farm wiatrowych w Polsce' on Facebook Share 'Minister Krzysztof Kubów rozmawiał na Kongresie 590 o przyszłości morskich farm wiatrowych w Polsce' on Email Share 'Minister Krzysztof Kubów rozmawiał na Kongresie 590 o przyszłości morskich farm wiatrowych w Polsce' on Print Friendly

Wiceminister Energii Krzysztof Kubów uczestniczył w odbywającym się w dniach 7-8 października 2019 r. w Jasionce koło Rzeszowa Kongresie 590. Wziął udział w debacie pt. „Morskie farmy wiatrowe – program energetyczny czy gospodarczy?”, w której poruszane były zagadnienia związane m.in. z miejscem morskiej energetyki wiatrowej w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

– Zgodnie z projektem PEP 2040 morska energetyka wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski już w 2025/2026 r., a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet 10 GW mocy wiatrowych – powiedział Wiceminister Kubów. – Morskie farmy wiatrowe w Polsce będą pełnić rolę regulującą pracę sieci elektroenergetycznej, zapewniając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu do innych typów instalacji OZE, takich jak fotowoltaika czy lądowe farmy wiatrowe – dodał.

Wiceminister Energii zaznaczył również, że obecnie trwają prace nad zmianami regulacji prawnych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – W zakres tych prac, które rozpoczęły się na początku bieżącego roku, weszły między innymi wielomiesięczne konsultacje między zainteresowanymi inwestorami, stowarzyszeniami branżowymi oraz partnerami zagranicznymi (na poziomie administracji rządowej – z Wielką Brytanią i Danią) – powiedział Wiceminister Kubów. Jego zdaniem uchwalenie ustawy o morskiej energetyce wiatrowej jest konieczne z uwzględnieniem dwóch grup inwestorów – posiadających już pozwolenia na sztuczne wyspy i pozwolenia środowiskowe (również tych, którzy w najbliższym czasie takie pozwolenia uzyskają) oraz tych, którzy pozwolenia budowlane uzyskają dopiero po 2025 r. – Celem naszych prac jest stymulacja rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wypracowane propozycje regulacji będą również obejmowały kwestie związane z modelem przyszłego wsparcia inwestycji – pokreślił.

Zdaniem Wiceministra Energii brak określenia ustawowego ram rozwoju sektora offshore może doprowadzić do jego niezrównoważonego i nieskoordynowanego rozwoju. – W takiej sytuacji, w przypadku wyłączenia pracy morskich farm wiatrowych, koszty z tym związane musieliby ponosić wszyscy obywatele – wskazał Wiceminister Kubów.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 8 Paź 2019 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć