Technologie

W Katowicach rozpoczęło działalność nowe Ministerstwo Przemysłu

Uroczysta inauguracja działalności nowego Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach odbyła się w piątek 1 marca 2024 r. w historycznym gmachu przy ul. Powstańców 30 z udziałem Szefowej Resortu Marzeny Czarneckiej oraz Ministra Aktywów Państwowych Borysa Budki i Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego.

– Ministerstwo Przemysłu będzie zajmować się nie tylko górnikami czy hutnikami, jak się powszechnie sądzi, ale też surowcami energetycznymi, jak ropa naftowa i gaz, oraz polityką atomową państwa polskiego – zaznaczyła Minister Marzena Czarnecka, podkreślając, że „główną inwestycją są ludzie”– Jest tu w regionie mnóstwo osób zatrudnionych w przemyśle i mam w sercu cel, aby tym ludziom żyło się coraz lepiej – dodała.

Minister Aktywów Państwowych Borys Budka przypomniał, że decyzją Premiera Donalda Tuska nowy resort przemysłu umiejscowiono na Śląsku, „żeby docenić region, który przez dziesięciolecia stanowił o tym, że Polska mogła się rozwijać, ale żeby również docenić i pokazać, że ciężka praca, kult pracy jest w sercu naszego rządu”.

– Jest to też nasz osobisty sukces jako mieszkańców województwa śląskiego, dlatego, że pokażemy wielki potencjał tego regionu: przemysłów kreatywnych, transformacji energetycznej, umiejętność ludzi do odnajdywania się w nowych obszarach. Pani profesor Czarnecka, związana od urodzenia ze Śląskiem, z tutejszym Uniwersytetem Ekonomicznym, jest przykładem, że ciężka praca może właśnie być wizytówką regionu – dodał Borys Budka.

– To dopiero pierwszy krok. Wyzwania, które stoją przed Polską w nadchodzących latach, dotyczące transformacji energetycznej i całego przemysłu, ale również obronności i wzmacniania naszego potencjału to coś, co będzie miało miejsce także tutaj w województwie śląskim, więc jako poseł ze Śląska trzymam kciuki i jestem dumny, że dzisiaj część Ministerstwa Aktywów Państwowych zostaje przekazana prof. Marzenie Czarneckiej, bo w lepsze ręce z pewnością nie mogła trafić! – mówił Minister Aktywów Państwowych.

Minister Finansów Andrzej Domański podkreślił, że „Polska gospodarka potrzebuje silnego przemysłu”:

– Sercem polskiego przemysłu jest Śląsk. Tu jest infrastruktura i doświadczenie, ale przede wszystkim tutaj są ludzie, najlepsi fachowcy. Dlatego tak naturalną była jedna z naszych obietnic wyborczych, aby ministerstwo przemysłu znalazło się tu na Śląsku. Obietnica, którą dzisiaj realizujemy – powiedział Minister Andrzej Domański.

Dodał, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie około 3%, ale ambicje rządu Donalda Tuska idą dalej, a dla szybszego wzrostu gospodarczego potrzebna są mądre, przemyślane decyzje dotyczące polskiego przemysłu.

– Bardzo cieszę się, że na czele tego resortu staje prof. Marzena Czarnecka, z którą pracowaliśmy, przygotowując program Koalicji Obywatelskiej w różnych obszarach dotyczących gospodarki, przemysłu i transformacji energetycznej. Jestem absolutnie przekonany, że doskonale poradzi sobie z zadaniem rozwoju polskiego przemysłu – ocenił Minister Finansów.

Źródło: Ministerstwo Przemysłu

 

Działy

Reklama