News » ORLEN Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

ORLEN Neptun uruchomił szkolenie dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych

16 lis 2023 Brak komentarzy

ORLEN Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

– Wraz z dynamicznym rozwojem inwestycji z branży offshore wind w Polsce,  dużym wyzwaniem stało się znalezienie odpowiednio wykfalifikowanych pracowników, którzy mogliby realizować tego typu projekty. Dotyczy to m.in. obsługi terminala instalacyjnego, który ORLEN Neptun buduje w Świnoujściu. Szukając optymalnych rozwiązań postanowiliśmy, że najlepszym wyjściem będzie uruchomienie własnego szkolenia. Jestem wdzięczny dyrekcji Zespołu Szkół Morskich, że zdecydowała się współpracować z nami w tej sprawiemówi Robert Nowicki, Prezes Zarządu ORLEN Neptun.

W bezpłatnym szkoleniu uczestniczą uczniowie ostatnich klas na kierunku technik logistyk. Zajęcia, które poprowadzą specjaliści ORLEN NEPTUN oraz praktycy z dziedziny logistyki sztuk ciężkich i ponadgabarytowych potrwają do końca roku szkolnego. W ramach cotygodniowych wykładów poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim.

ORLEN Neptun deklaruje, że po zakończeniu szkoleń, kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez spółkę. Na początku ich praca koncentrować się będzie na pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Poprzez  specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor (osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji).

– Szkolenia organizowane przez ORLEN Neptun to bardzo ważny projekt edukacyjny. Pozwoli on uczniom Zespołu Szkół Morskich zdobyć unikalne umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy w nowy dziale gospodarki morskiej, jakim jest offshore wind. Co więcej, dzięki tym szkoleniom, nasi absolwenci jako pierwsi w Polsce uzyskają kompetencje, by podjąć ciekawą, dobrze płatną pracę w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych, który powstaje w sąsiedztwie szkołymówi Marzena Gańcza, Dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie otwarty w 2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Terminal został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW.

Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy ORLEN na Bałtyku. W przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

Uruchomienie szkoleń w Zespole Szkół Morskich to część większego projektu edukacyjnego ORLEN Neptun. Celem Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, którego sygnatariuszem poza szkołą w Świnoujściu jest m. in. Politechnika Morska w Szczecinie będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji związanych morską energetyką wiatrową.

Źródło: ORLEN Neptun Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 16 lis 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Partnerzy działu

Reklama

Newsletter

Zapisując się do Newslettera otrzymasz bezpłatny dostęp do każdego wydania dwumiesięcznika „Nowa Energia”.

Warto zobaczyć