News » Polenergia uruchomiła trzynastą farmę wiatrową. FW Grabowo to 20 turbin o łącznej mocy 44 MW

Polenergia uruchomiła trzynastą farmę wiatrową. FW Grabowo to 20 turbin o łącznej mocy 44 MW

21 lis 2023 Możliwość komentowania Polenergia uruchomiła trzynastą farmę wiatrową. FW Grabowo to 20 turbin o łącznej mocy 44 MW została wyłączona

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Grabowo. To trzynasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy. FW Grabowo składa się z 20 turbin o łącznej mocy 44 MW. Farma wiatrowa może zasilić zieloną energią ponad 60 000 gospodarstw domowych. FW Grabowo to już trzecia elektrownia wiatrowa otwarta przez Polenergię w tym roku. Jej uruchomienie oznacza, że moce wytwórcze Grupy z odnawialnych źródeł przekroczyły granicę 0,5 GW.

Trzynasta elektrownia wiatrowa Polenergii zlokalizowana jest na Podlasiu, na terenie gminy Grabowo. Szacowana roczna produkcja farmy to około 125 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 60 000 gospodarstw domowych. Uruchomienie FW Grabowo oznacza, że zielone moce wytwórcze Polenergii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych rosną do 530 MW.

– Dekarbonizacja polskiej gospodarki to jedna z najważniejszych misji Polenergii. Realizujemy ją, oddając w ekspresowym tempie kolejne inwestycje. Uruchomienie Farmy Wiatrowej Grabowo to kolejne 44 MW zielonej mocy, które Grupa wprowadza do polskiego systemu energetycznego. Grabowo to już trzecia farma wiatrowa uruchomiona przez Polenergię w tym roku. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy oddaliśmy prawie 180 MW zgromadzonych w odnawialnych źródłach energii – dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

FW Grabowo to już trzecia farma wiatrowa otwarta przez Polenergię w 2023 r. Niedawno Grupa uruchomiła w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW, a w pierwszej połowie tego roku – położoną na Mazowszu Farmę Wiatrową Dębsk. Inwestycja o mocy 121 MW to jedna z największych elektrowni wiatrowych w Polsce.

Moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V110 zamontowanych na Farmie Wiatrowej Grabowo to 2,2 MW. Jedna turbina, pracując pełną mocą, w ciągu zaledwie minuty potrafi wyprodukować energię potrzebną do przejechania samochodem z napędem elektrycznym aż 200 km.

Gondole wiatraków zamontowane są 125 m nad ziemią. Długość łopat to 55 m. Łączna wysokość każdego z wiatraków, licząc z łopatami, to 180 m.

Projekt FW Grabowo wygrał aukcję w grudniu 2021 r. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2022 r., a zakończyła we wrześniu 2023 r. uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

W najbliższym czasie Polenergia ma także w planach uruchomienie Farmy Fotowoltaicznej Strzelino. Elektrownia słoneczna o mocy 45,2 MWp zlokalizowana jest w gminie Słupsk. Zakończenie budowy FF Strzelino planowane jest w pierwszej połowie 2024 r.

Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Grabowo jest Vestas.

Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg, budową dróg serwisowych, platform montażowych prac montażowo-elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji elektroenergetycznej GPO wraz z siecią kablową SN oraz siecią kablową WN było Electrum Concreo Sp. z o.o.

Usługę Inżyniera Kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma WSP Polska Sp. z o.o. Budowa monitorowana była przez specjalistów z firmy BIOEKSPERT, odpowiedzialnych za nadzór przyrodniczy.

Źródło: Polenergia S.A.

Wpis został opublikowany 21 lis 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.