Tytuł „Klimatycznego Człowieka Roku” w kategorii „Młody Naukowiec” zdobył dr hab. Krzysztof Zawierucha, który zajmuje się między innymi badaniem lodowców. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 października 2023 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który na co dzień jest jego miejscem pracy.
Celem konkursu „Klimatyczny Człowiek Roku” było wyłonienie i nagrodzenie osób do 35 roku życia, posiadających osiągnięcia naukowe w postaci publikacji naukowych lub zakończonych badań naukowych w obszarze ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu lub mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.
– Bardzo się cieszę, że to właśnie badania dotyczące bioróżnorodności kriosfery i jej ochrony zostały docenione w tym konkursie. Pomimo tego, że ekosystemy glacjalne wydają się odległe dla osoby mieszkającej w centrum Europy, problemy, które są związane z topniejącą i znikającą kriosferą, są istotne w skali globalnej, a zatem dotyczą każdego mieszkańca naszej planety. W swoich badaniach koncentruję się na bioróżnorodności, związanej z tymi znikającymi ekosystemami. Biorąc pod uwagę kryzys bioróżnorodności, globalny zanik gatunków, który towarzyszy pędzącemu antropocenowi, badanie organizmów w regionach górskich i polarnych oraz ich ochrona są niezwykle ważne i są niewątpliwie jednym z priorytetów. To właśnie te zimnolubne organizmy są najbardziej zagrożone w dobie globalnego ocieplenia – mówił dr hab. Krzysztof Zawierucha.
W konkursie przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymali dr inż. Sabina Ziembowicz oraz dr Zbigniew Szkop.
Sylwetki laureatów zostały przedstawione na stronie konkursu.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska