Edukacja

Uczniowie i nauczyciele stają do pojedynku

Pojedynek na Słowa, którego 19. odsłona startuje już 9 listopada, jest konkursem edukacyjno-artystycznym upowszechniającym literaturę oraz kulturę języka polskiego. W scenicznych interpretacjach poezji mówionej i śpiewanej wystąpi młodzież szkół średnich z Rybnika, Raciborza i Żor.

Do turnieju organizowanego przez należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE Fundację Elektrowni Rybnik stają drużyny złożone z sześciu uczniów recytujących lub śpiewających poezję, akompaniatora oraz jednego występującego nauczyciela. Każdy „pojedynek” poprzedzi recital profesjonalnego artysty, a młodzi interpretatorzy mierzący się z tekstami o walorach artystycznych i literackich, będą oceniani przez jury w składzie Maria Meyer, Grażyna Tabor oraz Danuta Schlette.

– Bezkrwawe pojedynki na słowa recytowane i śpiewane są polem do edukacji w zakresie poznawania i interpretacji literatury pięknej, do wzbogacania kultury języka polskiego, oraz znakomitą okazją do poznawania warsztatu prezentacji scenicznych poprzez pozytywne współzawodnictwo. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół oraz instytucji, pasji i wspaniałej pracy opiekunów artystycznych, każdego roku podczas Pojedynku na Słowa objawiają się wyjątkowe talenty, które później często wybierają drogę edukacji artystycznej, niejednokrotnie zdobywając nagrody na festiwalowych scenach – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, Dyrektor Artystyczna Pojedynku na Słowa.

Wśród laureatów konkursu są tacy artyści jak: Sabina Jeszka, Mateusz Banaszkiewicz, Piotr Tłustochowicz, Karina Abrahamczyk, Karolina Filec, Anna Drewniok, Kamil Owczarek, Karolina Hozer, Julia Buchalik czy Rafał Kozik.

– W swojej działalności szczególną wagę przykładamy do realizacji projektów skierowanych na rozwój oraz edukację dzieci i młodzieży, a także wspierających lokalne społeczności. Już po raz 19. zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli szkół średnich do tej szlachetnej rywalizacji, która oprócz walorów kształcących ma pełnić rolę poznawczą w zakresie poszukiwania i interpretowania repertuaru, jak również integracyjną dla młodzieży z różnych środowisk naszego regionu – mówi Katarzyna Dutkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Pierwsze sceniczne zmagania 19. Pojedynku na Słowa odbędą się już 9 listopada o godz. 12:00. Do rywalizacji staną trzy drużyny: II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego z Rybnika, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Raciborza oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Żor. Jako gość specjalny ze swoim recitalem „Słowem śpiewane” wystąpi laureat Grand Prix 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 – Krzysztof Stępień.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Harmonogram turnieju:

ELIMINACJE

Fundacja Elektrowni Rybnik, sala kameralna „Orion”, godz. 12:00

Czwartek, 9 listopada

– II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku

– Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu

– Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach

Recital „Słowem śpiewane” KRZYSZTOF STĘPIEŃ

Piątek, 10 listopada

– I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku

– I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Żorach

Recital „Słowem śpiewane” KRZYSZTOF STĘPIEŃ

Czwartek, 23 listopada

– Zespół Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku

– Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku

Recital „Na ratunek Starszym Panom” PIOTR ZUBEK

Piątek, 24 listopada

– IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku

– III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Żorach

Recital „Na ratunek Starszym Panom” PIOTR ZUBEK

PÓŁFINAŁY

Czwartek, 30 listopada i piątek, 1 grudnia

Fundacja Elektrowni Rybnik, sala kameralna „Orion”, godz. 12:00

Wystąpią drużyny wyłonione podczas eliminacji.

Recital autorski PAULINA LENDA-KOZUB

FINAŁ

Piątek, 15 grudnia

Fundacja Elektrowni Rybnik, sala widowiskowa, godz. 12:00

Recital „Szukam miłości” IZABELA SZAFRAŃSKA

 

Relacja z finału 18. Pojedynku na Słowa

www.fundacjaelektrownirybnik.pl/18-pojedynek-na-slowa-final

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Działy

Reklama