Edukacja

VI edycja programu „Być jak Ignacy” rozstrzygnięta

21 czerwca br., odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom projektu „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

– Działalność Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, jego tradycje i długoletnia historia są ściśle powiązane z dorobkiem Ignacego Łukasiewicza. Jesteśmy dumni, że poprzez program „Być jak Ignacy” to dziedzictwo jest rozpowszechniane. Jego uczestnicy – dzięki swojemu zaangażowaniu i pracy – niczym Łukasiewicz – stali się popularyzatorami polskiej nauki oraz innowacyjnych rozwiązań – powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Operacyjnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych celem tegorocznej odsłony programu „Być jak Ignacy” było zainspirowanie nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych do popularyzacji dorobku naukowego oraz pielęgnowania pamięci o wybitnych polskich naukowcach. Blisko 3000 kół naukowych korzystało z opracowanych specjalnie dla nich scenariuszy.

W tej edycji programu, oprócz postaci historycznych, uczestnicy mieli okazję poznać współczesnych badaczy, którzy podzielili się z nimi swoim doświadczeniem i wiedzą oraz kulisami pracy naukowej. Dodatkowo, grupy biorące udział w projekcie przez cały rok szkolny realizowały zadania oraz prace konkursowe za które przyznawane były punkty. Na liście laureatów z najwyższymi wynikami znalazło się 30 kół naukowych.

Tytuły „Naukowej Szkoły Ignacego” zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych – dla klas 1-3 oraz 4-8. Szczególne wyróżnienie „Szkoły Roku 2021/2022”, dla zdobywcy pierwszego miejsca, otrzymała Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance.

– „Być jak Ignacy” to flagowy program Fundacji PGNiG. Cieszymy się, że projekt ten cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę zarejestrowanych kół naukowych, które zgłosiły łącznie ponad 2200 prac konkursowych. W imieniu Fundacji pragnę podziękować wszystkim uczestnikom oraz pogratulować zwycięzcom. Wasza otwartość do pracy i nauki oraz odwaga w zdobywaniu nowej wiedzy to postawy godne pochwały i naśladowania – podkreślił Marcin Gargas, Członek Zarządu Fundacji PGNiG.

Uroczysta gala finałowa projektu odbyła się na terenie warszawskiej siedziby PGNiG SA przy ul. Kasprzaka. Wręczeniu nagród towarzyszyła całodzienna integracja dla uczestników programu i zaproszonych gości. Uczniowie mogli skorzystać z licznych atrakcji naukowych, animacji oraz strefy DIY. Nie zabrakło również poczęstunku i oprawy muzycznej. Gościem specjalnym wydarzenia był Bartosz Janik, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Edukacji Obywatelskiej, który przeczytał list od Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki – honorowego patrona konkursu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.

Prace laureatów będą w najbliższych tygodniach publikowane w mediach społecznościowych projektu „Być jak Ignacy” na Facebooku i YouTube. Kolejna edycja projektu wystartuje już we wrześniu.

Szczegółowe informacje o programie oraz pełna lista zwycięzców są dostępne na stronie: www.bycjakignacy.pl.

Źródło: POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA

Działy

Reklama