CSR w energetyce » Od elektrociepłowni do filharmonii

Od elektrociepłowni do filharmonii

24 maj 2022 Możliwość komentowania Od elektrociepłowni do filharmonii została wyłączona Share 'Od elektrociepłowni do filharmonii' on Facebook Share 'Od elektrociepłowni do filharmonii' on Email Share 'Od elektrociepłowni do filharmonii' on Print Friendly

Mija właśnie 25 lat od wyłączenia z eksploatacji Elektrociepłowni „Ołowianka” w Gdańsku i przekazania jej budynków Skarbowi Państwa na cele kultury. W ciągu kilku następnych lat zostały one zrewitalizowane i zaadaptowane na Centrum Muzyczno-Kongresowe, w którym swą siedzibę ma Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku, i której mecenasem jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Nie ma w Europie drugiej takiej sali koncertowej, która byłaby historycznie powiązana z dawną elektrociepłownią. Sam pomysł takiej rewitalizacji wydawał się dość kontrowersyjny i wymagał dużej wiary i nieszablonowego patrzenia w przyszłość.

Pomysłodawcą tego nowotarskiego przedsięwzięcia był prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zainspirowany podobnym projektem  zrealizowanym w Norrköping  (Szwecja). Inicjatywę wsparł ówczesny Prezes Elektrociepłowni Wybrzeże (obecnie PGE Energia Ciepła S.A.) Waldemar Dunajewski.

Przyjaciele zaprosili mnie do oddalonej o 150 km od Sztokholmu miejscowości Norrkoeping. Na wyspie, w budynkach po starej elektrociepłowni, mieściła się filharmonia z wodospadem pośrodku obszernego foyer. A oprócz niej – muzeum, restauracje, tawerny i puby. Wtedy pomyślałem o starej elektrociepłowni, która miała ulec likwidacji. Dlaczego by nie zbudować czegoś takiego w Gdańsku? Gdy pojechałem na Ołowiankę, popatrzyłem i powiedziałem sobie – tutaj zbudujemy nową filharmonię! Inicjatywa nietypowej rewitalizacji i adaptacji obiektu przemysłowego zyskała wsparcie wojewody oraz ówczesnego prezesa Elektrociepłowni Wybrzeże, a także i mieszkańców – wspomina Roman Perucki, Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Od 25 lat do dzisiaj symbolicznie cały czas jesteśmy związani z dawną elektrociepłownią. Nieprzerwanie od momentu zakończenia jej eksploatacji, Polska Filharmonia Bałtycka może liczyć na nasz mecenat. Nasi pracownicy, patrząc na budynki „Ołowianki”, z sentymentem wspominają swoje dawne miejsce pracy. Jestem przekonana, że są dumni z tego, że w dawnej hali turbin starej elektrociepłowni rozbrzmiewa dzisiaj muzyka, a my jesteśmy mecenasem tego miejsca – powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła – Naszym najważniejszym zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom Trójmiasta bezpieczeństwa energetycznego. Jednak angażujemy się także we wsparcie ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw i wydarzeń.  Wspieramy zarówno małe, choć niezwykle ważne dla mieszkańców inicjatywy,  jak i angażujemy się w projekty o znaczeniu regionalnym, a w skali całej Grupy PGE – ogólnopolskie – dodała Elżbieta Kowalewska.

Pierwsza elektrownia gdańska powstała na wyspie „Ołowianka” w 1899 roku.  W XVI wieku mieściły się tam składowiska ołowiu, stąd też nazwa miejsca. Wybudowana na wyspie elektrownia również zyskała miano „Ołowianki”. Przez lata elektrownia był modernizowana i rozbudowywana. Główny jej budynek od strony Motławy  imponował dekoracyjną neogotycką fasadą, która była bogato zdobiona rozetami, flankami, wieżyczkami i „basztami”, co cechowało budownictwo przemysłowe XIX w.. 25 marca 1945r. na „Ołowiankę” zrzucona została bomba, niszcząc budynki oraz wyposażenie. Elektrownia ponownie zaczęła działać w sierpniu 1945r., a w 1962 r. została przekształcona w  elektrociepłownię.

W 1997 r. nastąpiło zakończenie eksploatacji EC Ołowianka. Niemal 100-letni okres użytkowania i przeprowadzania modernizacji spowodował, że technicznie niemożliwe stało się dalsze jej unowocześnianie.

Symbolicznym zakończeniem pewnej epoki i wkroczeniem w nową erę oraz zwiastunem przyszłości był demontaż w 1997 r. ostatniego turbozespołu elektrociepłowni, który odbywał się przy akompaniamencie orkiestry.

Projekt architektoniczny nowej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stworzył inż. Architekt Marcin Kozikowski, a źródłami finansowania były fundusze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz środki unijne. Realizacja inwestycyjna trwała nieprzerwanie od 1998 r. do 2007, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie kompleksowo wyposażonego Centrum Muzyczno-Kongresowego.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA

Wpis został opublikowany 24 maj 2022 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć