Edukacja » „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” rozstrzygnięty

„PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” rozstrzygnięty

25 kw. 2022 Możliwość komentowania „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” rozstrzygnięty została wyłączona Share '„PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” rozstrzygnięty' on Facebook Share '„PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” rozstrzygnięty' on Email Share '„PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” rozstrzygnięty' on Print Friendly
22 kwietnia br. odbył się finał „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022” w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział blisko 1000 uczniów i nauczycieli ze 180 szkół z całej Polski. Do finału awansowało około 150 uczestników reprezentujących 22 szkoły podstawowe oraz 30 szkół ponadpodstawowych.

– Idea szlachetnej rywalizacji, weryfikowania wiedzy teoretycznej z przedmiotów ścisłych czy umiejętności praktycznych, to nie tylko dogodna forma doskonalenia zdolności młodzieży. To przede wszystkim znakomity sposób inspirowania uczniów do pogłębiania zainteresowań, podejmowania wyzwań, a także świadomego odkrywania fascynującego świata nauki i techniki – napisał Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, w liście odczytanym podczas otwarcia „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022”.

– Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki zwracając uwagę jak ważne jest kształtowanie wśród uczniów postawy proekologicznej.  – Jest to inwestycja w pokolenie, które w przyszłości będzie decydowało o losach naszej planety – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

– PGE jest liderem energetyki odnawialnej w Polsce. W technologii lądowych farm wiatrowych posiadamy moc zainstalowaną około 700 MW. Strategia Grupy PGE zakłada, że w 2030 r. będzie to 1,7 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych. Cieszy nas to, że z edycji na edycję konkurs rozwija się i przyciąga coraz więcej chętnych, dla których może on być początkiem kariery w branży energetycznej – powiedział Paweł Śliwa, Wiceprezes Zarządu ds. Innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2022” to innowacyjny konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii. Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Maszyny wykonane przez uczniów są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa prędkość obrotowa, największa moc, największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów zdobyta w każdej konkurencji decyduje o miejscu w klasyfikacji generalnej.

Na przełomie marca i kwietnia br. (25 III – 05 IV) odbyły się eliminacje regionalne do PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022. Rozegrano je w ośmiu miastach: Końskich, Jarosławiu, Katowicach, Siedlcach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie oraz w Wejherowie w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe.

W eliminacjach udział wzięło 845 uczniów i 193 nauczycieli reprezentujących 180 szkół z całej Polski. Uczniowie rywalizowali indywidualnie lub w dwu-trzyosobowych zespołach i zbudowali łącznie 351 turbin wiatrowych. Do budowy swoich modeli wykorzystywali różnorodne materiały, począwszy od drewna, przez metal i tworzywa sztuczne, kończąc na elementach wykonanych w technologii druku 3D.

Do ogólnopolskiego finału, który odbył się 22 kwietnia w Warszawie, zakwalifikowały się 54 najlepsze zespoły. Do ostatniego etapu turnieju przystąpiło 25 drużyn ze szkół podstawowych i 29 ze szkół ponadpodstawowych.

Podczas finału na uczestników czekały także dodatkowe atrakcje w postaci możliwości zwiedzenia dwóch wystaw: „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” oraz „Historia komputerów. Liczy się!” przygotowanych w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Po wyrównanej rywalizacji na pierwszym miejscu wśród szkół podstawowych znalazła się drużyna „Żuberki UwU” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie osiągając rezultat 226 punktów. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła drużyna MUCHOMORKI ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim osiągając rezultat 218 punktów.

Laureaci turnieju finałowego w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody o wartości: I miejsce 2000 zł, II miejsce 1600 zł, III miejsce 1200 zł, IV miejsce 800 zł, V miejsce 400 zł. Dla opiekunów najlepszych drużyn organizator przygotował nagrody o wartości 1000 zł.

Organizatorem Turnieju jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, która jest partnerem tytularnym konkursu. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych, 2022” objęty został patronatem honorowym przez Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Zwycięskie turbiny konkursowe będzie można oglądać przez miesiąc na specjalnie przygotowanej wystawie w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, do której zwiedzania wszystkich chętnych zapraszamy.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie turnieju: http://www.pgeturniejmaszyn.pl

***

Informacje dodatkowe:

Na jesieni 2022 r. Fundacja PGE planuje zorganizowanie kolejnego konkursu w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022”.

Fundacja PGE realizuje szereg projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. 14 lutego w związku z przypadającą w 2022 r. 80. rocznicą powstania Armii Krajowej ogłosiła konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej”, którego celem jest zainteresowanie młodzieży historią poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji.

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Wpis został opublikowany 25 kw. 2022 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć