News » Fortum zapowiada odejście od węgla w Polsce

Fortum zapowiada odejście od węgla w Polsce

21 kw. 2022 Możliwość komentowania Fortum zapowiada odejście od węgla w Polsce została wyłączona Share 'Fortum zapowiada odejście od węgla w Polsce' on Facebook Share 'Fortum zapowiada odejście od węgla w Polsce' on Email Share 'Fortum zapowiada odejście od węgla w Polsce' on Print Friendly

Fortum ogłosiło dziś strategiczne kierunki rozwoju i dekarbonizacji swojego biznesu ciepłowniczego w Polsce. Główne założenie to odejście od węgla na rzecz źródeł odnawialnych i elektryfikacji systemów. Zamierzenia te są zgodne z celami Grupy Fortum dotyczącymi osiągnięcia neutralności węglowej wszystkich swoich aktywów do 2050 r., a europejskich aktywów wytwórczych – najpóźniej do 2035 r.

Na początku marca br. Fortum ogłosiło zakończenie przeglądu strategicznego polskich aktywów ciepłowniczych. Zdecydowano, ze pozostaną one w strukturach Grupy Fortum.

– Ciepłownictwo oparte na węglu jest szkodliwe dla klimatu i kosztowne dla klienta. Dlatego chcemy odejść od paliw kopalnych na rzecz alternatywnych źródeł ciepła – mówi Piotr Górnik, Prezes Fortum Power and Heat Polska. – Aby zapewnić zrównoważony rozwój ciepłownictwa systemowego konieczne jest odejście od węgla. Alternatywą są odpady. To surowiec lokalny, który zawsze będzie dostępny. Może zostać wykorzystany jako paliwo i źródło materiałów – podkreśla Piotr Górnik.

W systemach ciepłowniczych w Polsce Fortum chce wykorzystywać nie tylko paliwa pochodzące z odpadów, ale także biomasę oraz ciepło odpadowe, które powstaje m.in. w procesach produkcyjnych czy serwerowniach. Firma planuje również wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do produkcji taniego ciepła. Sieci ciepłownicze służyłyby też do magazynowania energii oraz równoważenia systemu elektroenergetycznego.

Fortum jest właścicielem dwóch nowoczesnych elektrociepłowni. Zakład w Częstochowie wykorzystuje węgiel i biomasę, natomiast elektrociepłownia w Zabrzu – węgiel i RDF (paliwo alternatywne, refuse-derived fuel). Docelowo udział węgla w obu elektrociepłowniach ma się zmniejszyć się do zera. Pod koniec 2021 węglowe moce wytwórcze Fortum w Polsce wynosiły 0,1 GW.

Istotną częścią procesu dekarbonizacji  jest dalszy rozwój rozwiązań cyfrowych wspierających efektywność energetyczną, w tym zarządzanie energią i ograniczenie jej zużycia zarówno na poziomie całych systemów, jak też na poziomie konkretnych użytkowników.

Źródło: Fortum

Wpis został opublikowany 21 kw. 2022 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć