OZE

Ørsted Polska zatrudnia inżynierów

W warszawskim biurze Ørsted powstaje inżynieryjne centrum kompetencji do obsługi morskich farm wiatrowych. To kolejny obszar biznesu duńskiej grupy, która w Polsce działa od dziesięciu lat i ma plany na kolejne dekady.

Specjaliści zatrudnieni w warszawskim centrum EPCO (skrót od ang. Engineering, Procurement, Construction and Operations tj. inżynieria, zaopatrzenie, budowa i eksploatacja) mają pracować przy polskich projektach morskich farm wiatrowych, a także wspierać operacyjną działalność grupy na innych rynkach. Ørsted rozpoczął proces rekrutacji i w ciągu najbliższych kilku miesięcy zatrudni ponad 50 specjalistów m.in. w zakresie inżynierii i zakupów.

– Polska jest dla Ørsted jednym z kluczowych rynków, gdzie inwestujemy intensywnie jako partner przy realizacji największej morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Chcemy dalej wspierać polską transformację niskoemisyjną i być przy kolejnych projektach w Polsce. Dlatego obok działającego już w Warszawie hubu IT i finansowego, tworzymy kolejne centrum kompetencji, skupiające specjalistów inżynierii do obsługi zarówno polskiego rynku, jak i wspierających należące do Ørsted największe na świecie portfolio działających morskich farm wiatrowych – mówi Søren Westergaard Jensen, p.o. Dyrektora Zarządzającego Obszarem Offshore w Ørsted Polska. – Stworzenie centrum inżynieryjnego w Warszawie jeszcze mocniej wpisuje Polskę w strategiczne plany Ørsted. Jest także jedną z praktycznych realizacji zobowiązań podjętych w ramach podpisania porozumienia sektorowego Polish Offshore Sector Dealdodaje Søren Westergaard Jensen.

Kadrowe i kompetencyjne wzmacnianie obszaru związanego z morską energetyką wiatrową to skutek dalekosiężnych planów Ørsted w Polsce. Spółka wspólnie z Polską Grupą Energetyczna realizuje Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy sięgającej 2,5 GW w ramach pierwszej fazy rozwoju rynku. W marcu 2022 r. Ørsted zawiązał także partnerstwo z ZE PAK, by razem z największym prywatnym polskim wytwórcą energii starać się o pozwolenia lokalizacyjne w polskim obszarze Bałtyku w ramach drugiej fazy rozwoju rynku.

Obecnie w warszawskim biurze Ørsted pracuje ponad 300 osób m. in. w obszarze IT i finansów, dziale rozwoju rynku, jak również specjalistów obsługujących projekty morskich farm wiatrowych m.in. inżynierów w departamencie EPCO i SCADA (skrót od ang. Supervisory Control And Data Acquisition – system informatyczny umożliwiający zbieranie danych w czasie rzeczywistym do oceny produkcji energii).

– Przez 10 lat prowadzonej w Polsce działalności zbudowaliśmy dużą i prężnie rozwijającą się organizację świadczącą usługi IT i finansowe dla całej grupy. Przyciągamy różnorodne talenty bazując na dobrze wykształconych specjalistach z Polski. Ta strategia się sprawdziła, a potencjał biznesowy rozwijającego się sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawiły, że w Polska została wybrana na rynek, gdzie będą rozwijane kolejne wspólne funkcje dla całej grupy Ørsted – dodaje Peter Thomassen, Dyrektor Obszaru IT oraz Ørsted Polska.

– Przyjęta strategia globalizacji naszych operacji w ramach całej grupy sprawiła, że wkroczyliśmy w okres intensywnych rekrutacji. Zależy nam na tym, by jak najwięcej dobrze wykształconych polskich inżynierów i specjalistów innych dziedzin znalazło zatrudnienie i zdobywało doświadczenie u lidera globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie prowadzimy nabór na ponad 140 wakatów w obszarach inżynierii, IT oraz finansów. Zgodnie z planami każdego miesiąca tego roku do grona pracowników Ørsted może dołączać nawet 20 osób – szacuje Marzena Sękul, Kierownik Działu HR w Ørsted Polska.

Źródło: Ørsted Polska

Działy

Reklama