OZE

Nowa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii w Zakopanem

W Zakopanem odbyła się uroczystość przekazania do użytku instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, która została przyłączona przez Tauron Polska Energia na potrzeby Centrum Szkoleniowego Księżówka. W wydarzeniu, które odbyło się 17 marca 2022 r., uczestniczył Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Przekazana do użytku inwestycja Tauron Polska Energia to nie tylko element strategii rozwoju spółki, w ramach której do 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE, ale także wkład w proces realizacji transformacji energetycznej Polski.

– Odnawialne źródła energii (OZE) to niezależność energetyczna i czyste powietrze dla nas i przyszłych pokoleń. Dzięki takim inwestycjom jak uruchamiana dzisiaj przez Tauron Polska Energia, ta droga będzie coraz krótsza, a inwestycje dadzą impuls dla rozwoju całej gospodarki – podkreślił Wiceminister Zyska podczas uroczystości.

– Priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest stworzenie warunków do dalszego, dynamicznego rozwoju OZE w Polsce. Chcemy, by jak najwięcej Polaków otrzymało dostęp do taniej, odnawialnej energii – dodał.

Dane agencji Rynku Energii  pokazują, że tempo rozwoju OZE w Polsce jest bardzo duże. Na koniec stycznia 2022 r., moc zainstalowana OZE osiągnęła ponad 17,4 GW, w tym 8,1 GW pochodziło z instalacji PV.

Wiceminister klimatu i środowiska dodał, że rozwój OZE powinien odbywać się w sposób zrównoważony z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej. – Kluczowe znaczenie będą miały technologie magazynowania energii, które pozwolą na przechowywanie nadwyżek energii wyprodukowanych w instalacjach OZE i ich oddanie do systemu w sytuacji konieczności jego zbilansowania – powiedział.

Jak zaznaczył Wiceminister Zyska rozwój magazynowania energii to także szansa na zbudowanie nowoczesnego sektora gospodarki. – Mając tego świadomość kończymy prace nad kolejną odsłona Programu Mój Prąd (4.0), która zostanie uruchomiona w kwietniu 2022 r. Będzie ona przewidywała możliwość dofinansowania zakupu m.in. magazynów energii elektrycznej – powiedział.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Działy

Reklama