News » Rusza nabór miast do programu LeadAir na rzecz neutralności klimatycznej

Rusza nabór miast do programu LeadAir na rzecz neutralności klimatycznej

11 sty 2022 Możliwość komentowania Rusza nabór miast do programu LeadAir na rzecz neutralności klimatycznej została wyłączona Share 'Rusza nabór miast do programu LeadAir na rzecz neutralności klimatycznej' on Facebook Share 'Rusza nabór miast do programu LeadAir na rzecz neutralności klimatycznej' on Email Share 'Rusza nabór miast do programu LeadAir na rzecz neutralności klimatycznej' on Print Friendly

10 stycznia rusza nabór do trzeciej edycji programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Jego celem jest wsparcie samorządów w osiągnięciu neutralności klimatycznej poprzez indywidualne, długoterminowe doradztwo ekspertów i ekspertek, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz proponowanie praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta. Wybranych zostanie 15 miast, które otrzymają bezpłatne wsparcie merytoryczne w obszarze m. in. ogrzewnictwa, energetyki, transportu, zarządzania i komunikacji.   

Zła jakość powietrza w Europie

Polskie miasta zajmują niechlubne czołowe miejsca w rankingach zanieczyszczeń powietrza. Dane Europejskiej Agencji Środowiska[1] wskazują, że około 90% mieszkańców europejskich miast jest narażonych na zanieczyszczenia ozonem, dwutlenkiem azotu i cząstkami stałymi (PM) w stężeniach mogących zagrażać zdrowiu ludzi. Zanieczyszczenie powietrza jest naszym wspólnym problemem. Ponadto przed polskimi miastami stoją coraz bardziej ambitne wyzwania związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej. 

LeadAir, czyli jak stać się miastem neutralnym klimatycznie z czystym powietrzem

Miasta pełnią krytyczną rolę w osiągnięciu celu, jakim jest neutralność klimatyczna. Dlatego Forum Energii, doświadczony europejski think-tank z Polski, oferuje po raz trzeci wsparcie miejskich samorządów w walce o czyste powietrze i neutralność klimatyczną – poprzez program LeadAir.

Trzecia edycja projektu, podobnie jak poprzednie, składa się z cyklu szkoleń i webinariów, ale przede wszystkim z indywidualnych spotkań ze specjalistami gotowymi pracować z miastami nad rozwiązaniem problemów w konkretnych obszarach, takich jak: ogrzewnictwo, energetyka, transport, zarządzanie i komunikacja.  Program potrwa 6 miesięcy, ale po jego zakończeniu miasta będą miały stały dostęp do specjalistycznych szkoleń oraz ekspertów.

– LeadAir to unikalna inicjatywa pozwalająca osobom zarządzającym miastami na stawienie czoła wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniem powietrza oraz wypracowanie rozwiązań w gronie doświadczonych ekspertów, doskonale rozumiejących tematykę neutralności klimatycznej w Europie. Pomagamy miastom w jak najlepszym dostosowaniu się do obowiązków wynikających z europejskich regulacji w tym zakresie, ale również na współtworzenie zasad jej wdrożenia. Udział w naszym programie daje także możliwość dołączenia do grona ambitnych miast – liderów zmian na rzecz neutralności klimatycznej – podkreśla Lidia Kołucka, Wiceprezeska Forum Energii. 

Nabór do programu potrwa od 10 stycznia do 9 lutego

W programie LeadAir mogą wziąć udział wszystkie miasta, niezależnie od wielkości, reprezentowane przez 2-osobowe zespoły samorządowe. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie programu: https://leadair.pl/rekrutacja/ .

O programie LeadAir 

LeadAir to program organizowany przez Forum Energii, którego celem jest wsparcie samorządów w osiągnięciu neutralności klimatycznej, zgodnej z dyrektywą Komisji Europejskiej, poprzez indywidualne, długoterminowe doradztwo ekspertów i ekspertek, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz praktyczne rozwiązania dopasowane do specyfiki i potrzeb danego miasta. Samorządy miast uczestniczących w programie LeadAir otrzymują wsparcie ekspertów i ekspertek w dziedzinie energii, finansów, technologii, prawa, transportu i zdrowia. W ramach programu miasta mają dostęp do wiedzy na temat neutralności klimatycznej poprzez otwarte webinaria, warsztaty, stronę internetową oraz profil na Facebooku. Samorządy uczestniczące w programie LeadAir wspólnie z ekspertami i ekspertkami wypracowują praktyczne rozwiązania w zakresie neutralności klimatycznej, dopasowane do specyfiki oraz indywidualnych potrzeb danego miasta. W poprzednich edycjach programu LeadAir, Forum Energii współpracowało z 30 miastami, realizując: 30 indywidualnych procesów doradczych, 90 godz. warsztatów i szkoleń oraz 12 webinariów, publikację autorskich analiz, m. in. „Przewodnik dla samorządów Jak finansować działania na rzecz poprawy jakości powietrza i realizacji celów klimatyczno-energetycznych?” oraz współpracując z 75 ekspertami i ekspertkami.

[1] https://www.eea.europa.eu/pl/themes/air/intro

Źródło: Forum Energii

Wpis został opublikowany 11 sty 2022 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć