Ciepłownictwo

Przemyśl: Symboliczne wbicie pierwszej łopaty podbudowę EC

31 lipca 2020 r. na terenie ciepłowni Zasanie odbyła się uroczystość inauguracyjna, tzn. SYMBOLICZNE WBICIE PIERWSZEJ ŁOPATY POD BUDOWĘ ELEKTROCIEPŁOWNI. 

Oprócz Jerzego Kwiecińskiego i Pawła Stańczyka – Prezesów Zarządów odpowiednio PGNiG i PGNiG Termika, wspomnianą uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości, m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Tadeusz Chrzan – Poseł na Sejm RP, Anna Huk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Władze samorządowe Przemyśla reprezentowali Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Radni Rady Miejskiej w Przemyślu Wojciech Rzeszutko i Andrzej Berestecki, zaś MPEC Przemyśl Sp. z o.o. – Kazimierz Stec i Maciej Patoczka, czyli Zarząd Spółki.

Na początku Prezes Zarządu PGNiG Jerzy Kwieciński przedstawił w kilku zdaniach powody i przesłanki, które stały za podjęciem decyzji o budowie elektrociepłowni w naszym mieście, która to inwestycja wpisuje się w szerszą strategię operacyjną i funkcjonalną realizowaną przez spółkę.

Przedstawił również w skrócie największe sukcesy, jakie osiągnęła PGNiG w ostatnim czasie oraz plany na najbliższą przyszłość.

Wszyscy uczestnicy uroczystości podkreślali w swoich krótkich aczkolwiek treściwych wystąpieniach, znaczenie realizowanej inwestycji dla miasta Przemyśla i jego mieszkańców, którzy w ten sposób będą mogli korzystać z czystego ciepła oraz bogactw naturalnych, na których położone jest nasze miasto (gaz ziemny). Pani Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła ponadto uwagę na fakt, że budowa elektrociepłowni i środki przeznaczane na ten cel, mają nie tylko znaczenie czysto inwestycyjne, ale i wpisują się w rządowy pakiet działań antykryzysowych.

Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun przypomniał wszystkim zgromadzonym gościom m.in. o znaczeniu dobrej współpracy władz samorządowych Przemyśla i spółki PGNiG Termika, której jednym z owoców jest rozpoczynana właśnie budowa jednostki kogeneracyjnej, ale również o zaostrzanych w ekspresowym tempie regulacjach klimatyczno-energetycznych, które wymuszają na lokalnych ciepłowniach węglowych szybką transformację, w szczególności w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń i struktury stosowanego w procesie wytwarzania ciepła miksu paliwowego. I zdaniem Prezydenta Wojciecha Bakuna, Przemyśl, dzięki bliskiej i harmonijnej współpracy ze spółką PGNiG Termika, jest z tego punktu widzenia w o wiele lepszej sytuacji, niż zdecydowana większość polskich miast.

Po krótkich przemówieniach, zaproszeni goście w sposób symboliczny wbili pierwszą łopatę, oficjalnie rozpoczynając tym samym realizację inwestycji – budowę elektrociepłowni zasilanej gazem ziemnym.

Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni na uroczystości dziennikarze mogli porozmawiać z gośćmi m.in. na temat inwestycji i uzyskać od nich bardziej szczegółowe informacje.

Źródło: MPEC w Przemyślu Sp. z o.o.

Działy

Reklama