CSR w energetyce » Ruszyła druga edycja programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”

Ruszyła druga edycja programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”

23 Lip 2020 Możliwość komentowania Ruszyła druga edycja programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie” została wyłączona Share 'Ruszyła druga edycja programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”' on Facebook Share 'Ruszyła druga edycja programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”' on Email Share 'Ruszyła druga edycja programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”' on Print Friendly

Ruszył nabór wniosków do II edycji inicjatywy społecznej „WzMOCnij swoje otoczenie”, która w tym roku – ze względu na pandemię koronawirusa – przyjęła formę całorocznego programu grantowego. Ze wsparcia skorzystać mogą wybrane gminy i ich jednostki organizacyjne, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl

PSE jako właściciel 14 692 km linii oraz 107 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć, są obecne w ponad 1000 polskich gminach, w których prowadzą działalność eksploatacyjną lub realizują projekty inwestycyjne. Do 70 z nich skierowana jest II edycja ogólnopolskiego programu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”. Tegoroczny budżet na granty sięga ok. 1,6 mln zł.

Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

Pomysły na projekty można zgłaszać do 30 listopada 2020 r. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco, a realizacja przyznanych grantów powinna nastąpić do końca roku. Projekty można zgłaszać w pięciu kategoriach:

  • Zdrowie i opieka medyczna – w szczególności działania na rzecz walki z koronawirusem
  • Rozwój wspólnej przestrzeni publicznej
  • Oświata
  • Środowisko
  • Inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.

Program jest skierowany do mieszkańców gmin, w których istnieje lub powstaje infrastruktura PSE. O grant w wysokości do 20 tys. zł mogą ubiegać się podmioty z 70 gmin z ośmiu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wykaz gmin znajduje się w regulaminie programu, dostępnym na stronie internetowej www.wzmocnijotoczenie.pl.

Zdecydowaliśmy się na zmianę formuły z konkursu na program, aby móc lepiej zareagować na potrzeby lokalnych społeczności w tym trudnym czasie. W zeszłym roku otrzymaliśmy 284 zgłoszenia, 88 z nich wybraliśmy do realizacji. Ich beneficjentami jest 110 tys. mieszkańców – mówi Ada Konczalska, Dyrektor Departamentu Komunikacji PSE. – Także w tym roku zależy nam, by projekty, które wesprzemy, wprowadzały pozytywne i trwałe zmiany w lokalnych społecznościach i jednocześnie służyły przez długie lata. Poprzez program „WzMOCnij swoje otoczenie” będziemy nadal przesyłać dobrą energię pomocy i społecznego zaangażowania, służąc mieszkańcom i sąsiadom naszych inwestycji – dodaje.

W zeszłym roku dzięki grantom przyznanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne powstały m.in. szlaki rowerowe i ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, zakupiono wyposażenie multimedialne umożliwiające organizację wirtualnych spacerów i wystaw, zorganizowano zajęcia z programowania czy remonty szkolnych pracowni fizyczno-chemicznych. Zwycięskie pomysły były wdrażane we współpracy z samorządami, mieszkańcami i lokalnymi organizacjami. Dzięki takiemu podejściu projekty będą mogły być rozwijane także w kolejnych latach.

Lista gmin zaproszonych do tegorocznej edycji, regulamin programu, zasady składania wniosków, dokumenty aplikacyjne oraz wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wzmocnijotoczenie.pl.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wpis został opublikowany 23 Lip 2020 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć