CSR w energetyce » TAURON zbudował kolejne platformy pod gniazda dla bocianów

TAURON zbudował kolejne platformy pod gniazda dla bocianów

24 Cze 2020 Możliwość komentowania TAURON zbudował kolejne platformy pod gniazda dla bocianów została wyłączona Share 'TAURON zbudował kolejne platformy pod gniazda dla bocianów' on Facebook Share 'TAURON zbudował kolejne platformy pod gniazda dla bocianów' on Email Share 'TAURON zbudował kolejne platformy pod gniazda dla bocianów' on Print Friendly

TAURON Dystrybucja zakłada platformy pod bocianie gniazda każdego roku w okresie od października do lutego, kiedy bocianów nie ma w Polsce. W uzasadnionych przypadkach takie interwencje są prowadzone także w sezonie lęgowym. Energetycy na bieżąco reagują na potrzeby ptaków i postępują według wskazań ornitologów i Regionalnych Dyrekcji Ochrony ŚrodowiskaNa słupach energetycznych zarządzanych przez TAURON Dystrybucja, znajduje się około 1600 bocianich gniazd.

Podczas gdy większość bocianich par odchowuje już młode, niektóre pary wciąż budują gniazda. Nowe domowiska ptaków powstają w dużej mierze na słupach energetycznych. W tym roku pracownicy TAURON Dystrybucja zlokalizowali wiele nowych gniazd, a także par, które wciąż próbują zbudować na słupach swoje domy. Dlatego w porozumieniu z ornitologami i Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, energetycy TAURONA zabudowali kolejne platformy, mimo że trwa sezon lęgowy. Ma to uzasadnienie, ponieważ specjalna konstrukcja podtrzyma od spodu gałęzie znoszone przez ptaki.

– Teraz nasze działania w ramach akcji Bociany TAURONA koncentrują się na przygotowaniu akcji obrączkowania młodych ptaków, ale gdy zachodzi taka potrzeba pomagamy też w osiedleniu się boćków na naszych słupach. Tym bardziej, że montaż platformy, poza pomocą dla wysiłków ptaków, zapewni bezpieczeństwo bezawaryjność sieci dystrybucyjnej – mówi Ewa Groń, Rzecznik Prasowy TAURON Dystrybucja.

Spółka na co dzień współpracuje z ornitologami i Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony środowiska konsultując działania na rzecz bocianów. Wszystko po to, aby jak najlepiej pomagać tym ptakom.

Brak domów krytych strzechą sprawia, że bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Taka lokalizacja jest dla nich coraz bardziej komfortowa. Ponadto gniazda wyniesione przez energetyków na specjalne platformy nad przewodami są dla bocianów bezpieczne – chronią je przed drapieżnikami.

– Bociania para, która aktualnie buduje gniazdo z pewnością nie dochowa się już młodych. Niemniej konsekwentne znoszenie w wybrane miejsce gałęzi może świadczyć o tym, że miejsce to ptaki uznały za przychylne do odchowania młodych. I stanie się tak w przyszłym roku. Wtedy, gdy przylecą nie będą musiały zaczynać budowy gniazda od nowa. Dlatego decyzja o zabudowie platformy jest tak ważna – tłumaczy Tomasz Labocha z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

TAURON Dystrybucja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podpisały w marcu tego roku porozumienie w sprawie współpracy na rzecz ochrony bociana białego. Wspólne działanie i bieżący kontakt pozwala obu stronom szybciej reagować, a co za tym idzie efektywniej pomagać tym ptakom. To szczególnie ważne w obliczu ciągle zmniejszającej się populacji bocianów w Polsce i na całym świecie. Nadzieja na kolejne bezpieczne gniazdo bocianów na sieci dystrybucyjnej TAURON Dystrybucja jest w tym wypadku bezcenna dla równowagi i ochrony przyrody.

Źródło: TAURON Polska Energia S.A.

Wpis został opublikowany 24 Cze 2020 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć