OZE

Projekty fotowoltaiczne w Polsce. Pomimo koronawirusa projekty fotowoltaiczne są rozwijane

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opracował najnowszą aktualizację bazy projektów fotowoltaicznych w Polsce. Okazuje się, że pomimo sytuacji związanej z koronawirusem rozwój projektów PV nie jest zakłócony. Dynamika rozwoju projektów fotowoltaicznych jest istotna w kontekście aukcji OZE. Według IEO w tegorocznej aukcji OZE dla fotowoltaiki będzie równie dobra konkurencja, jak w poprzedniej.

Z analiz IEO wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy warunki przyłączenia do sieci otrzymało ponad 1000 projektów PV. Podczas, gdy w samym tylko pierwszym kwartale 2020 r. warunki przyłączenia do sieci otrzymały projekty PV o łącznej mocy ponad 400 MW. To więcej niż łączna moc wydanych warunków przyłączenia w całym 2017 r. Oznacza to niesłabnące zainteresowanie inwestorów i deweloperów rozwojem projektów farm fotowoltaicznych.

Zauważyć można, że zdecydowana większość inwestorów rozwija projekty farm fotowoltaicznych w celu wzięcia udziału w aukcji OZE. Wygranie aukcji zwiększa możliwość uzyskania finansowania i zapewnia w tzw. kontrakcie różnicowym określone przychody przez 15 lat funkcjonowania farmy PV. Jest to bardzo stabilne wsparcie, które dobrze stymuluje ten rynek. Dzięki aukcjom OZE rynek farm PV w ciągu ostatnich czterech lat zwiększył się kilkukrotnie. O bardzo dynamicznym rozwoju rynku farm fotowoltaicznych świadczy również fakt, że w samym tylko 2019 r. operatorzy wydali więcej warunków przyłączenia dla projektów fotowoltaicznych niż we wszystkich poprzednich latach łącznie.

Na podstawie danych z bazy projektów fotowoltaicznych IEO analizowało także wydawane pozwolenia budowlane. Zdecydowana większość projektów PV uzyskuje pozwolenia budowlane na kilka tygodni przed aukcją. Oznacza to, że główną przyczyną niższej liczby wydanych pozwoleń na początku 2020 r. nie jest pandemia a wynik standardowych procesów inwestorskich zachodzących cyklicznie. IEO szacuje, że do wzięcia udziału w tegorocznej aukcji jest już gotowych ok. 500 MW projektów fotowoltaicznych o mocy poniżej 1 MW. Wliczają się w to projekty PV, które uzyskały pozwolenie budowlane już po aukcji OZE 2019 oraz projekty PV, które nie zdołały w niej wygrać.

W aukcjach OZE na 2020 r. rząd zamówił duże wolumeny zielonej energii, podobnie jak w roku 2019 r. Dla projektów fotowoltaicznych o mocy poniżej 1 MW przewiduje się 800 MW. W poprzednim roku koszyk aukcyjny poniżej 1 MW został wypełniony, a pomiędzy ofertami była dobra konkurencja. Z analiz IEO wynika, że wraz z odmrażaniem gospodarki i typowym skokiem liczby decyzji administracyjnych i pozwoleń już w II kw., pomimo epidemii koronawirusa, konkurencja projektów PV biorących udział w aukcjach będzie podobna jak w ub. r.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bazą projektów fotowoltaicznych w Polsce oraz bazą zwycięzców aukcji PV.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO)

Działy

Reklama