OZE

Inwestycje w dobie koronawirusa

Klaster Zgorzelecki staje się kolebką rozwoju polskiego rynku Odnawialnych Źródeł Energii.

Pod Bogatynią powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Obszar inwestycji to 2 tys. hektarów, na których już zainstalowanych jest aż 250 tys. paneli fotowoltaicznych. Waga konstrukcji dla farmy to 2,5 tys. ton! Całość łączą linie energetyczne, do budowy których wykorzystano setki kilometrów kabli.

Biorąc pod uwagę moc już wcześniej oddanych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych oraz plany budowy nowych 500 MW, śmiało można powiedzieć, że powiat zgorzelecki stał się kolebką rozwoju polskiego rynku Odnawialnych Źródeł Energii. Budowa jednego z najnowocześniejszych kompleksów farm fotowoltaicznych w Polsce – Park Słoneczny ZKlaster I i Park Słoneczny ZKlaster II ruszyła w październiku 2019 r. A już za kilka miesięcy między Bogatynią a Zgorzelcem powstaną instalacje o łącznej mocy 55 MW. Równolegle, dla zespołów elektrowni fotowoltaicznych, w tym samym rejonie powstaje największy w Polsce inteligentny system sieci dystrybucyjnej. Inwestycje, komplementarnie składają się na dwuczęściowy projekt. Inwestorem inteligentnej sieci energetycznej jest spółka Gepol Dystrybucja, natomiast farmy fotowoltaicznej OZE Holding. Oba podmioty są członkami Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej (ZKlaster).

Jaki jest aktualnie status prac, które ruszyły pół roku temu?

Mimo bardzo ciężkiej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i problemami w chińskich fabrykach (które są kluczowe dla rynku fotowoltaicznego), prace idą pełną parą. Zrealizowane zostały dostawy i montaż kluczowych elementów infrastruktury, w tym ważącego 60 ton transformatora. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planem oddane zostaną instalacje PV w Ręczynie – 3 MW jeszcze w kwietniu oraz 46 MW w sierpniu. W szczególności, że obecnie inwestorzy pozyskują materiały od dostawców polskich. Projekty są przygotowywane stopniowo w ramach 9 MW pakietów, których planowane terminy odbioru to czerwiec i lipiec tego roku. W obecnej sytuacji inwestorzy cały czas pracują pod presją panującej pandemii i ewentualnej konieczności weryfikacji swoich planów.

– O ile sytuacja związana z koronawirusem zdecydowanie nie ułatwia nam prac, o tyle staramy się efektywnie wykorzystać aktualne przepisy, które nie blokują prac budowlanych. Uważamy, że jest to słuszna decyzja polskiego rządu. Równocześnie pozytywnie oceniamy inicjatywę Ministerstwa Klimatu i  fakt przedłużenia terminów oddania inwestycji, które tak jak my wygrały aukcje URE w listopadzie 2018 r. i są związane umowami. Tym bardziej, że chińska branża fotowoltaiczna spodziewa się powrotu produkcji ogniw i modułów do wcześniejszego poziomu dopiero w drugiej połowie tego roku – komentuje Sławomir Kowal, Prezes OZE Holding.

W dobie panującej pandemii i ewidentnego spowolnienia, którego doświadcza cały świat, jesteśmy pewni, że to właśnie rynek OZE może być motorem napędowym polskiej gospodarki. Warto podkreślić, że produkcja energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych lub słonecznych jest praktycznie bezobsługowa i nie jest zależna od ograniczeń dotyczących koronawirusa – dodaje Łukasz Trześniewski, Członek Zarządu Gepol Dystrybucja. 

Czasem słońce, czasem śnieg

W ostatnich dniach ekipę budowlaną zaskoczyły obfite nocne opady śniegu, których w tym roku, w powiecie zgorzeleckim nikt się już nie spodziewał. Na szczęście warstwa śniegu, sięgająca nawet 70 mm, nie spowodowała przerwy w pracach, które kontynuowano w iście bajkowej scenerii.
www.youtube.com/watch?v=wIxoZHwRc2k

W ramach, prowadzonej równolegle przez spółkę Gepol Dystrybucja, budowy sieci energetycznej prace realizowane są na wszystkich frontach. Do Ręczyna dotarły już dostawy kluczowych elementów, co pozwoliło zakończyć montaż infrastruktury wysokiego i średniego napięcia w stacji GPO 20/110 kV. Kamieniem milowym była instalacja ważącego 60 ton transformatora oraz rozdzielni wysokiego napięcia. Zakończono też budowę pierwszych odcinków sieci na trasie pomiędzy GPO 20/110 kV a GPZ Tauron Dystrybucja. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem sieci dystrybucyjnej 110 kV oraz SN 20 kV. Trzy z pięciu odcinków są już całkowicie zakończone. Montowane są kontenerowe stacje SN, stanowiące element inteligentnych sieci dystrybucyjnych.

Budują i pomagają

Mimo natłoku prac, podczas prowadzonych inwestycji, władze spółek OZE Holding i Gepol Dystrybucja nie zapominają o otaczającej i dotykającej nas wszystkich sytuacji. Postanowiono przekazać po 25 tys. zł dla szpitali publicznych w Bogatyni i Zgorzelcu. Decyzję podjęto w porozumieniu z innymi członkami Klastra Zgorzeleckiego.

– Postanowiliśmy wesprzeć szpitale, ponieważ to służba zdrowia jest obecnie w największej potrzebie. Wiemy, że duże sumy przekazała wcześniej PGE, dając dobry przykład. Mamy świadomość, że każde środki mogą się przydać. Dlatego też rozmawiamy z innymi członkami ZKlastra o zebraniu i przekazaniu kolejnych kwot. Wierzymy, że właśnie w szpitalach zostaną one najlepiej wykorzystanepodsumowuje Sławomir Kowal.

Projekty prowadzone przez OZE Holding i Gepol Dystrybucja na terenie działalności Klastra Zgorzeleckiego to istotne elementy szerokiego planu realizacji tzw. Sprawiedliwej Transformacji Regionu Turoszowskiego. Eksperci podkreślają duży potencjał obszaru wokół Bogatyni do budowy energetyki odnawialnej.    Jego położenie sprzyja również rozwojowi innowacyjności oraz wymianie myśli technologicznej i konsultacji najnowszych rozwiązań z przedsiębiorcami i placówkami naukowymi w całej Europie. Projekty ZKlastra mają szansę stać się modelowym przykładem udanej transformacji dla regionu, do tej pory kojarzonego głównie z węglem brunatnym.

Źródło: Krajowa Izba Klastrów Energii

Działy

Reklama