Ciepłownictwo » PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową

PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową

25 Mar 2020 Możliwość komentowania PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową została wyłączona Share 'PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową' on Facebook Share 'PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową' on Email Share 'PGNiG TERMIKA wybuduje w Przemyślu elektrociepłownię gazową' on Print Friendly

Będzie to pierwsza w mieście tego typu inwestycja, która wzmocni cały system ciepłowniczy w regionie. Rozpoczęcie budowy planowane jest w II kwartale 2020 roku i według umowy z wykonawcą potrwa ona ok. 17 miesięcy.

To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG TERMIKA w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie Im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego – podkreślił Jarosław Głowacki, Prezes PGNiG TERMIKA SA.

Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW. Po oddaniu do eksploatacji nowej gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. Nowa elektrociepłownia gazowa okresach letnich będzie zastępować ciepłownię Zasanie, zaś w okresach zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy.

Dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.

W sytuacji, w której wszyscy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym, informacja o inwestycji daje nadzieję, że nasz rozwój i dbałość o zdrowie mieszkańców może się odbywać i odbywa się zgodnie z planem. To może jeszcze nie ukoronowanie walki o lepsze powietrze, ale z pewnością bardzo ważny jej etap. Dla rozwijającego się turystycznie Przemyśla i Ziemi Przemyskiej to także kolejny argument, aby podziwiać nasze zabytki i przyrodę, oddychając pełną piersią – powiedział Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla.

W 2019 roku PGNiG Termika oraz władze samorządowe Przemyśla i Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu, które zarządza Ciepłownią Zasanie, podpisały porozumienie. Wszystkie strony zobowiązały się w nim do podjęcia wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Metrolog sp. z o.o., jej koszt to 29,4 mln PLN. Projekt współfinansowany przez UE w ramach Funduszu Spójności (Instytucja Wdrażająca -NFOŚiGW), Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, poddziałanie 1.6.1. „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”, kwota dofinansowania: 5.613.156 PLN.

Źródło: PGNiG TERMIKA

Wpis został opublikowany 25 Mar 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć