Edukacja » GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla…

GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów

6 Mar 2020 Możliwość komentowania GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów została wyłączona Share 'GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów' on Facebook Share 'GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów' on Email Share 'GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów' on Print Friendly

21 lutego br. Miasto Gdynia i firma Dalkia Polska ogłosiły wyniki konkursu na najciekawszy film promujący akcję edukacyjną „Strażnicy energii” – projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Zwycięzcami konkursu zostali Strażnicy Energii ze Szkoły Podstawowej nr 40 im. kap. ż. w. K. O. Borchardta w Gdyni, którzy pokazali, w jaki sposób w codziennym życiu możemy przyczynić się do oszczędności energii i dbałości o planetę. 

– Strażnicy energii” to projekt Miasta Gdynia i Dalkii Polska promujący ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez edukację i zaangażowanie uczniów w działania na rzecz jej racjonalnego wykorzystania. Konkurs „W obiektywie Strażników Energii” zaangażował sześć szkół biorących udział w projekcie do przedstawienia swoich pomysłów na oszczędzanie energii i ciepła w szkołach oraz w najbliższym otoczeniu. Uczniowie zwrócili także uwagę na potrzebę dbałości o środowisko i rolę transportu publicznego. Filmy nagrane przez naszych uczniów, okazały się wspaniałymi przewodnikami dla osób chcących zwiększyć swoją wiedzę, jak poprzez małe i proste działania mogą przyczynić się do realnych zmian. Filmy okazały się także prawdziwymi dziełami artystycznymi, każdy szczegół został dopracowany, a montaż i dźwięk uzupełniały całokształt. Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów, którzy oprócz szerzenia świadomości wśród rówieśników, okazali się niezwykle utalentowani artystycznie. Było niezwykle miło poznać ich osobiście i wręczyć im w pełni zasłużone nagrody – stwierdza Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni ds. Rozwoju.

– Konkurs „W obiektywie Strażników energii” to kolejna wspólna inicjatywna Miasta Gdynia i Dalkii Polska w obszarze edukacji energetycznej społeczeństwa. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczyniamy się do promocji działań proefektywnościowych i zachęcamy dzieci do podejmowania podobnych inicjatyw. Edukacja ekologiczna, szczególnie tych najmłodszych obywateli, to kluczowy element budowania świadomości i wspierania zachowań ekologicznych – mówi Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny Dalkii w Polsce.

Konkurs „W obiektywie Strażników energii”

7 stycznia 2020 r. Miasto Gdynia i firma Dalkia Polska ogłosiły konkurs na najciekawszy film promujący akcję „Strażnicy energii” – projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Konkurs był skierowany do dziesięciu gdyńskich szkół podstawowych, które biorą udział w projekcie. W ramach konkursu szkolne zespoły ds. energii przygotowały krótkie filmiki pokazujące podjęte w szkole inicjatywy, zrealizowane działania czy akcje edukacyjne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 21 lutego br., kiedy komisja konkursowa wyłoniła laureatów – autorów trzech najciekawszych filmów.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Strażnicy Energii ze Szkoły Podstawowej nr 40 im. kap. ż. w. K. O. Borchardta w Gdyni,

II miejsce – Strażnicy Energii ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. 2 Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni,

III miejsce – Strażnicy Energii ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Stefana Żeromskiego w Gdyni.

Nadesłane prace konkursowe pokazały duże zaangażowanie uczniów w akcję. Forma konkursu pozwoliła młodym strażnikom energii na prezentację działań, jakie podejmują w szkołach.

– Każde działanie, każda akcja, która pozwoli zmniejszyć wykorzystanie zasobów naturalnych i zmniejszyć zużycie energii zasługuje na uwagę i włączanie się w jej realizację. Film, chociaż krótki, można potraktować jako reklamę tej akcji. W ten sposób można uczyć pewnych zasad i dobrych nawyków postępowania z korzyścią dla środowiska. Nagrywając film sami również głębiej możemy analizować problem. Taka forma przekazu szybciej dociera do odbiorców – mówi Bożena Grabowska, opiekun zespołu Strażników energii w szkole podstawowej nr 40 w Gdyni.

Jak podkreślają uczestnicy, akcja edukacyjna uświadomiła im, że najbardziej skuteczne są najprostsze codzienne czynności, takie jak wyłączanie światła czy urządzeń elektrycznych, poprawne wietrzenie pomieszczeń czy racjonalne zużywanie wody.

– Akcje takie jak „Strażnicy energii” są bardzo ważne. Wpływają na to, że inaczej postrzegamy pewne rzeczy. Zaczynamy zwracać uwagę na to, co wcześniej nie miało dla nas większego znaczenia – mówią uczniowie szkoły podstawowej nr 20 w Gdyni.

– Nasza planeta potrzebuje działań nawet najmłodszych pokoleń. Wiemy, jak mamy segregować odpady, jak oszczędzać wodę i energię. Klasowi strażnicy energii czuwają nad właściwymi zachowaniami innych dzieci, a także dorosłych. Wiemy, jak ważne jest oszczędzanie zasobów Ziemi, żeby mogła służyć swoim pięknem kolejnym pokoleniom – mówią uczniowie szkoły podstawowej nr 29 w Gdyni.

W ramach akcji „Strażnicy energii” w szkołach przeprowadzane są również kampanie informacyjno-edukacyjne, które zwiększają świadomość uczniów, dlaczego oszczędzanie energii jest tak istotne.

– Ludzi na świecie jest coraz więcej, a zasobów naturalnych mniej, więc jeśli nie będziemy mądrze gospodarować zasobami, ludziom w przyszłości będzie żyło się trudniej – podkreślają uczniowie szkoły podstawowej nr 20 w Gdyni.

– Źródła energii, z których korzystamy coraz bardziej się wyczerpują, a jednocześnie procesy spalania powodują zanieczyszczenia powietrza i negatywnie wpływają na środowisko – dodają strażnicy energii ze szkoły podstawowej nr 29 w Gdyni.

Dzięki takiej wiedzy, dzieci chętniej podejmują działania proekologiczne, angażując do zmiany nawyków również swoich najbliższych.

Więcej o konkursie „W obiektywie Strażników energii”: www.gdynia.pl/gdynia-energetyczna,8107/w-obiektywie-straznikow-energii-wyniki,546022?mode=preview&lang=pl&nocache=1582275688

Gdynia i Dalkia partnerami na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza

Celem projektu „Strażnicy energii” jest ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez zwrócenie uwagi uczniów i ich zaangażowanie w działania na rzecz jej racjonalnego gospodarowania. Pieniądze zaoszczędzone w ciągu roku szkolnego – dzięki mniejszemu zużyciu energii w placówkach edukacyjnych – zostaną w połowie przekazane szkołom na ich bieżące potrzeby. Projekt jest częścią szerszej współpracy władz Gdyni z firmą Dalkia Polska na rzecz poprawy efektywności energetycznej w mieście, zapoczątkowanej jesienią 2018 r. Celem współpracy jest optymalizacja zużycia energii ciepła, chłodu, powietrza wentylacyjnego, energii elektrycznej i mediów przemysłowych oraz poprawa efektywności energetycznej wraz z obniżeniem emisji CO₂ budynków w Gdyni. Obejmuje ona analizę energetyczną publicznych obiektów gminnych i miejskich, wytypowanie obiektów do modernizacji wraz z określeniem jej zakresu oraz optymalizację efektywności energetycznej dla obiektów istniejących i planowanych. Gdynia stawia sobie ambitny cel poprawy efektywności energetycznej obiektów średnio o 20-30%. 

Więcej informacji o konkursie na www.gdynia.pl

Źródło: Dalkia w Polsce

Wpis został opublikowany 6 Mar 2020 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć