CSR w Energetyce

Nowy domek dla sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów już gotowy

Rodzina sokołów wędrownych, która w ub. r. pojawiła się w Elektrowni Bełchatów należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, od dziś może korzystać z nowego, komfortowego domku, który zamontowany został na dachu jednego z bloków energetycznych. Bełchatowskie sokoły mają do dyspozycji drewnianą budkę, z której roztacza się doskonały widok na okolicę. 

– Sokoły wędrowne obdarzyły Elektrownię Bełchatów wyjątkową sympatią. Wybierając największą polską elektrownię na swój dom potwierdziły, że może być ona dobrym miejscem do życia dla tak wrażliwego gatunku. Do naszej misji, jaką jest zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, podchodzimy z ogromną odpowiedzialnością, zachowując wysokie standardy ekologiczne. Nasi sokoli lokatorzy są potwierdzeniem, że robimy to właściwie – podkreśla Robert Ostrowski, Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.   

Niemal rok temu para bełchatowskich sokołów zagnieździła się w Elektrowni Bełchatów na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących bloków energetycznych. W gnieździe wykluło się także pisklę, które zostało zaobrączkowane. Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy w ubiegłym roku wypatrzyli sokoły wędrowne w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 m nad ziemią, podjęli się wybudowania nowego gniazda dla latającej rodziny. Nowy sokoli domek to drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą  piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda.

Cieszymy się, że mamy tak wyjątkowych lokatorów. Jeszcze 20 lat temu ten gatunek nie występował w Polsce. Dzisiaj jest blisko 40 gniazd, a kilkadziesiąt na obiektach przemysłowych, w tym jedno u nas. Obecność tego zagrożonego gatunku potwierdza, że ptaki nie są narażone na jakąkolwiek uciążliwość związaną z działalnością zakładu, a elektrownia jest przyjazna dla dzikiej przyrodypodkreśla Andrzej Legeżyński, Dyrektor Elektrowni Bełchatów. 

Bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia  sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Źródło: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

*dane na dzień 31 grudnia 2019 r.

Działy

Reklama