CSR w Energetyce

TAURON dla bocianów z nowym wsparciem

TAURON Dystrybucja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zawarły porozumienie ws. współpracy na rzecz ochrony bociana białego.

Energetycy nie pierwszy raz działają razem z RDOŚ na rzecz bocianów. Spółka od lat zabezpiecza w tym zakresie linie energetyczne na całym swoim terenie.

– Bociany upodobały sobie słupy energetyczne, w związku z czym na południu Polski na naszej infrastrukturze mamy prawie 1600 gniazd. Działania energetyków z TAURONA przy gniazdach są prowadzone pod nadzorem ornitologów i ekspertów od ochrony środowiska – mówi Marcin Marzyński z TAURON Dystrybucja.

W pierwszych dniach marca w Boruszowicach (gmina Tworóg) gniazdo bocianie zostało przeniesione przez służby techniczne TAURONA w nieodległe, ale bardziej bezpieczne niż dotychczas miejsce. Wcześniej słup pod gniazdo został przez energetyków wymieniony na nowy, a na nim zabudowana została specjalna platforma, która zapewnia stabilną konstrukcję nośną dla domowiska ptaków.

Planowane działania będą miały przede wszystkim charakter edukacyjny, a jednym z ich efektów będą materiały i aktywności poświęcone bocianom i sposobom ich ochrony. Współpraca może dotyczyć również interwencji i pielęgnacji przy gniazdach i samych ptakach. Zdarza się, że gniazda zakładane przez ptaki na słupach energetycznych stwarzają zagrożenie, zarówno dla nich samych, jak i dla linii energetycznych oraz dla ludzi. Bocianie gniazdo, budowane przez lata, potrafi osiągnąć wagę kilkuset kilogramów, a nawet kilku ton.

– Współpraca z TAURONEM to również dla RDOŚ kontynuacja dotychczas podejmowanych działań. Dyrekcja realizuje obecnie projekt renowacji 12 gniazd na terenie całego województwaPierwsze gniazda już zostały odrestaurowane — wyjaśnia Mirosława Mierczyk-Sawicka, p.o. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. – Kolejne prace planowane są w okresie jesienno-zimowym, kiedy bociany odlecą do ciepłych krajów – dodaje. 

Bocian biały w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej, polegającej głównie na zabezpieczeniu jego miejsc lęgowych. W Polsce gniazduje ponad 50 tys. par tych ptaków. Ponad 60% z nich swoje gniazda zakłada na słupach energetycznych.

Źródło: TAURON Polska Energia S.A. 

Działy

Reklama