Sport w energetyce » Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA

Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA

3 mar 2020 Możliwość komentowania Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA została wyłączona Share 'Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA' on Facebook Share 'Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA' on Email Share 'Polska Liga Siatkówki z MegaMocą TAURONA' on Print Friendly

TAURON Polska Energia został sponsorem Polskiej Ligi Siatkówki. W ramach współpracy nowe nazwy zyskały m.in. liga kobieca – TAURON Liga oraz męska – TAURON 1. LigaUmowa z Polską Ligą Siatkówki będzie trwać przez cztery najbliższe sezony.

TAURON został sponsorem tytularnym Ligi Siatkówki Kobiet, a także 1. Ligi Mężczyzn, Pucharu Polski kobiet i mężczyzn oraz sponsorem strategicznym PlusLigi i Superpucharów Polski kobiet i mężczyzn. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek.

– Witamy w naszej siatkarskiej rodzinie! To dla nas ważna chwila, bardzo się cieszę, żezyskaliśmy tak ważnego partnera – podkreśla Paweł Zagumny, Prezes Zarządu Polskiej Ligi Siatkówki S.A. – TAURON Polska Energia to bardzo silna marka na naszym rynku; cieszę się, że chce razem z nami budować świetlaną przyszłość ligowej siatkówki. Rozwijając nasze rozgrywki razem przyczynimy się także do sukcesów biało-czerwonych reprezentacji, które od lat przysparzają nam tylu radości – dodaje prezes.

– Cieszymy się, że dołączamy do tej wielkiej siatkarskiej rodziny, a naszym klubom życzę sportowych sukcesów  mówi Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia. – Polska siatkówka to esencja współczesnego sportu. Z jednej strony sukcesy na najważniejszych światowych imprezach, z drugiej strony rozgrywki krajowe na najwyższym poziomie, przyciągające miliony fantastycznych kibiców. Dla Grupy TAURON ta współpraca ma również ogromny potencjał biznesowy – dodaje prezes Filip Grzegorczyk.  

TAURON od lat wspiera rozwój polskiego sportu sponsorując zawodowców, paraolimpijczyków, amatorów oraz juniorów. Do najważniejszych imprez w portfolio firmy zaliczyć można: Tour de Pologne, TAURON Junior Cup, finał Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu – TAURON SEC. Firma jest również sponsorem strategicznym Olimpiad Specjalnych.

Informacje o rozgrywkach:

TAURON Liga (wcześniej Liga Siatkówki Kobiet)

Trwa piętnasta, historyczna edycja zawodowych rozgrywek kobiet (wcześniej Liga Siatkówki Kobiet) – najwyższa w hierarchii klasa żeńskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym z fazą play-off na zakończenie każdego z sezonów i przeznaczone są dla najlepszych polskich klubów piłki siatkowej. Triumfatorki zostają mistrzyniami Polski. Czołowe zespoły klasyfikacji końcowej każdego sezonu uzyskują także prawo występów w europejskich pucharach w sezonie następnym.

PLS w 2005 r. przejął nadzór nad rozgrywkami, które ze względu na pozyskanie nowego sponsora, w latach 2012-2017 funkcjonowały pod nazwą ORLEN Liga. Ostatnio obowiązywała historyczna nazwa Liga Siatkówki Kobiet.

Rozgrywki, od sezonu 2005/06 zmieniały się, liczba drużyn wahała się od 10 aż do 14 w sezonie 2017/18. Obecnie w sezonie startuje w rozgrywkach 12 ekip.

TAURON 1.Liga Mężczyzn

Zaplecze Ligi Mistrzów Świata – PlusLigi. Od dwóch sezonów rozgrywkami zarządza Polska Liga Siatkówki, obecnie KRISPOL 1. Liga Mężczyzn. Rywalizacja w ramach 1. Ligi Mężczyzn toczy się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym z fazą play-off na zakończenie każdego z sezonów. Triumfator zostaje nagrodzony bezpośrednim awansem do PlusLigi.

TAURON Puchar Polski w Piłce Siatkowej Kobiet oraz TAURON Puchar Polski w Piłce SIatkowej Mężczyzn

Puchar Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn jest drugim – po mistrzostwach Polski – pod względem ważności turniejem w polskiej siatkówce ligowej. PLS S.A. jest jego organizatorem począwszy od fazy, w której do rywalizacji przystępują drużyny ligi zawodowej. To jedne z najbardziej emocjonujących rozgrywek rozgrywanych w trakcie sezonu ligowego.

Puchar Polski w piłce siatkowej, począwszy od sezonu 1980/1981, rokrocznie organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej (od sezonu 2000/2001 wspólnie z PLS S.A). W przeciwieństwie do walki o medale PlusLigi, uczestnikami tych cyklicznych krajowych rozgrywek są zarówno profesjonalne, jak i amatorskie kobiece i męskie kluby siatkarskie. Drużynami, która najczęściej gościły na najwyższym stopniu podium tych zmagań, bo aż siedmiokrotnie, są Indykpol AZS Olsztyn oraz PGE Skra Bełchatów.

PlusLiga

Zawodowe rozgrywki mężczyzn prowadzone są przez Polską Ligę Siatkówki już od dwudziestu lat (od sezonu 2000/2001). Dokładnie 29 września 2000 roku, Warka Strong Czarni Radom wygrała z Kazimierzem Płomieniem Sosnowiec 3:1. Tego samego dnia transmitowany był mecz z Radzymina w programie regionalnym telewizji publicznej. Tak rozpoczęła się sportowa historia Polskiej Ligi Siatkówki – tak do 2008 r. nazywała się liga męska.

Rozgrywki składają się z dwóch etapów: fazy zasadniczej (mecz i rewanż, każdy z każdym) oraz fazy play-off (awansuje do niej, w zależności od sezonu i przepisów, od 4 do 8 najwyżej sklasyfikowanych ekip po fazie zasadniczej).

Tylko trzy drużyny z obecnie grających nie opuściły żadnego sezonu w zawodowej lidze – chodzi o zespoły z Olsztyna, Jastrzębia-Zdroju oraz Kędzierzyna-Koźla. Najbardziej utytułowanym klubem 20-lecia zawodowej ligi jest PGE Skra Bełchatów z dziewięcioma złotymi medalami! Wielki udział w tych sukcesach miał Mariusz Wlazły, MVP mistrzostw świata siatkarzy z 2014 r. i dziewięciokrotny mistrz Polski z PGE Skrą.

Superpuchar Polski w Piłce Siatkowej Kobiet i Superpuchar Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn

Walkę o Superpuchar w piłce siatkowej mężczyzn pod auspicjami PLS S.A. wznowiono w 2012 r.; z kolei panie walczyły o to trofeum po raz pierwszy w 2015 r. W założeniu jestto starcie mistrzów Polski ze zdobywcą Pucharu Polski, które zawsze otwiera nowy sezon.

Pomysł rozgrywania meczów o to prestiżowe trofeum w siatkówce w takiej formule pochodzi z Włoch, gdzie wzorując się na rozgrywkach piłkarskich, w sezonie 1996/97 rozegrano po raz pierwszy spotkanie o Superpuchar Serie A1.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 3 mar 2020 w następujących kategoriach: Sport w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć