News » Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę

Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę

11 Lut 2020 Możliwość komentowania Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę została wyłączona Share 'Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę' on Facebook Share 'Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę' on Email Share 'Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę' on Print Friendly

Wojewoda kujawsko-pomorski 5 lutego br. wydał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w Gustorzynie. Nowy obiekt będzie jedyną tłocznią wybudowaną od podstaw przez GAZ-SYSTEM w polskiej części Baltic Pipe.

Tłocznia Gustorzyn jest istotnym elementem trwającej rozbudowy i modernizacji krajowego systemu przesyłowego. Poprzez swoje centralne położenie sterować będzie rozpływem gazu w  środkowej  Polsce. Nowa tłocznia jest budowana nie tylko dla potrzeb transportu gazu w ramach projektu Baltic Pipe, ale również w kontekście przyszłego interkonektora Polska-Litwa.

Polski system przesyłowy zostanie wzmocniony o nowoczesny obiekt – Tłocznię Gazu w Gustorzynie, która stanie się kluczowym elementem zapewniającym przesył gazu w stronę aglomeracji warszawskiej,  Litwy oraz w kierunku południowo-wschodnim kraju – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Projekt budowlany zatwierdzony przez wojewodę zakłada realizację inwestycji w dwóch etapach:

  • etap I obejmuje rozbudowę i budowę instalacji na terenie węzła przesyłowego i budowę tłoczni gazu Gustorzyn wraz z infrastrukturą towarzyszącą;
  • etap II inwestycji obejmuje  rozbudowę tłoczni o kolejny zespół agregatów sprężarkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. 

Wpis został opublikowany 11 Lut 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć