News » PGNiG zwiększa strategiczne zaangażowanie na Norweskim Szelfie…

PGNiG zwiększa strategiczne zaangażowanie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

12 Lut 2020 Możliwość komentowania PGNiG zwiększa strategiczne zaangażowanie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym została wyłączona Share 'PGNiG zwiększa strategiczne zaangażowanie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym' on Facebook Share 'PGNiG zwiększa strategiczne zaangażowanie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym' on Email Share 'PGNiG zwiększa strategiczne zaangażowanie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym' on Print Friendly

PGNiG Upstream Norway zawarło umowę z Aker BP, w wyniku której pozyska udziały w złożu Alve Nord i zwiększy swój udział w eksploatowanym już złożu Gina Krog. Wydobywany z niego gaz, wraz z wolumenami wynikającymi z wcześniejszych akwizycji w latach 2017-2019, trafi do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe.

Umowa doskonale wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej PGNiG. Z jednej strony służy dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o własne zasoby. Z drugiej – zwiększenie naszego zaangażowania w produkującym już złożu Gina Krog przełoży się na natychmiastowy wzrost wydobycia Spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ na EBITDA PGNiG – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA, wyłącznego właściciela PGNiG Upstream Norway.

W wyniku transakcji udziały PGNiG Upstream Norway w złożu Gina Krog zwiększą się o 3,3 pkt. procentowe do 11,3%. W zamian PGNiG przekaże do Aker BP 5% w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek na koncesji PL838/838B, gdzie ma aktualnie 40% udziałów jako operator, oraz zapłaci kontrahentowi 51 mln dolarów amerykańskich. W ramach tej samej umowy, Spółka kupi również 11,92% udziałów w koncesji PL127C obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. Strony uzgodniły, że płatność z tego tytułu – w wysokości 11 mln dolarów – będzie uzależniona od zagospodarowania złoża.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że realizacja transakcji pozwoli zwiększyć przyszłe wydobycie gazu przez Spółkę o 100 mln m3 rocznie. Umowa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez norweską administrację naftową i organy korporacyjne obu spółek.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem złoża Gina Krog na koncesji PL029C od 2014 r. Produkcja ropy naftowej i gazu ze złoża ruszyła w połowie 2017 r. i w ub. r. wyniosła 19,9 mln baryłek przeliczeniowych ropy naftowej (boe), z czego PGNiG przypadło 1,6 mln boe. Pozostałe do wydobycia zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Gina Krog oceniane są na 172,5 mln boe.

Koncesja PL127C obejmująca Alve Nord znajduje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv, w którym PGNiG Upstream Norway posiada 11,92% udziałów.

Po sfinalizowaniu transakcji z Aker BP, PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały w 31 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu trzech ostatnich lat pozwoliła Spółce zwiększyć jej zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej z 80 mln do ok. 200 mln boe.

PGNiG Upstream Norway wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z 5 złóż. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych złożach: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear oraz Shrek. Produkcja na pierwszych dwóch zostanie uruchomiona już w pierwszym półroczu tego roku.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 12 Lut 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć