Emisje, CO2 » Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi?

Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi?

9 maja 2019 Możliwość komentowania Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi? została wyłączona Share 'Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi?' on Facebook Share 'Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi?' on Email Share 'Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi?' on Print Friendly

Cena EUA, jednostka odniesienia w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), wzrosła z poziomu 7,00 EUR / tCO2e, na jakim była w 2018 r., do 27,46 EUR / tCO2e – osiągając tym samym najwyższą cenę od 11 lat – w kwietniu tego roku.

W ciągu ostatniego roku ilość emisji w ramach europejskiego systemu handlu uprawnieniami spadła o 3,5%.

Raport rynkowy ICIS p.t: “Wpływ wyższych cen emisji CO2 na przedsiębiorstwa energetyczne i przemysł”, który dzisiaj prezentujemy sugeruje, że rosnąca cena CO2 miała jedynie marginalny wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w ub. r.

Tendencja spadkowa emisji była napędzana przez sektor energetyczny, a w szczególności przez trend zwiększania się ilości odnawialnych źródeł energii, które powoli zastępują wytwarzanie energii z paliw kopalnych.

ICIS przewiduje, ze Rezerwa Stabilności Rynkowej (MSR), kluczowa reformą EU ETS, zmniejszy wolumen aukcji CO2 o około 1,70 mld EUA w latach 2019-2025, tym samym zaostrzając system i zmuszając przedsiębiorstwa do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Polityka i regulacje rządowe będą stanowić część tych redukcji, ale ceny emisji CO2 będą dźwignią kontrolującą szybkość, z jaką będą miały miejsce nowe inwestycje. Raport ICIS pokazuje, że wysoka cena emisji CO2 mogłaby przyspieszyć stosowanie technologii o niższej emisji dwutlenku węgla i zamianę węgla na gaz.

Oczekujemy pewnego opóźnienia w adoptowaniu nowych technologii w sektorze przemysłowym, ponieważ nadal otrzymuje on większą część uprawnień emisji CO2 za darmo. Jednak bardziej rygorystyczne kryteria i wyższe ceny CO2 powinny stanowić katalizator długoterminowych inwestycji w czystsze technologie produkcyjne i efektywność energetyczną – powiedział Phillip Ruf i Matteo Mazzoni, wspólni autorzy załączonej analizy ICIS o europejskim rynku emisji.

Wraz ze wzrostem cen emisji dwutlenku węgla, nowe zasady będą w rzeczywistości również skutkować wyższymi przychodami z aukcji krajowych, zapewniając tym samym rządowi możliwość dotowania inwestycji w różnych sektorach poprzez ponowne inwestowanie z osiągniętych przychodów – dodali analitycy ICIS.

Źródło: ICIS

Wpis został opublikowany 9 maja 2019 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć