OZE

ARP S.A. i KGHM będą współpracować w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i KGHM Polska Miedź S.A. podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii oraz wsparcia transformacji energetycznej. Wydarzenie miało miejsce podczas 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który dziś rozpoczął się w Katowicach.

Sygnatariusze listu podkreślają możliwość szerokiej współpracy w zakresie inwestycji m.in. w odnawialne źródła energii i magazyny energii, wspólne zaangażowanie w transformację energetyczną polskiej gospodarki oraz polskich przedsiębiorstw. Przyczyni się to do redukcji śladu węglowego. Zwracają także uwagę na potrzebę obniżenia kosztów energii dla przedsiębiorstw energochłonnych takich jak KGHM.

Jeżeli jest pozytywna energia i optymizm, jeżeli jest wiara w to, że się uda, to nie ma rzeczy niemożliwych, czego wszyscy jesteśmy świadkami. Nasz symboliczny podpis złożony pod listem intencyjnym jest tak naprawdę owocem znacznej przemiany, przede wszystkim w myśleniu o tym, że przemysł ciężki, zwłaszcza ten energochłonny może być przyjazny z punktu widzenia środowiska. Możemy pokazywać, że zmiana może być pozytywna, może być zaplanowana, precyzyjna i może przynosić pożądane efekty. To jest bardzo ważne, zwłaszcza dla Śląska, gdzie widzimy ogromną obawę przed tą transformacją. A transformacja może zachowywać zarówno stabilizację ekonomiczną, jak i stabilizację ekologiczną. Musi być prowadzona mądrze, pod kontrolą i taką właśnie współpracę zamierzamy zawrzeć z KGHM Polska Miedź S.A. – powiedział Michał Dąbrowski, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

KGHM sukcesywnie zwiększa moc własnych źródeł fotowoltaicznych planując zarówno inwestycje na swoich terenach jak i zakupy już wybudowanych instalacji funkcjonujących na terenie kraju. Wprowadzając farmy fotowoltaiczne do aktywów miedziowej spółki zabezpieczamy się przed zawirowaniami rynkowymi w sektorze energetycznym. Nabyte w ostatnim czasie instalacje zapewnią nam pokrycie około 2% zużycia energii elektrycznej. Jednocześnie planujemy i mamy wizję dalszego rozwoju. Dobrym przykładem naszego zaangażowania jest podjęta właśnie współpraca z Agencją Rozwoju Przemysłu – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Piotr Krzyżewski, Wiceprezes Zarządu KGHM ds. finansowych dodał, że miedziowa spółka z powodzeniem wdraża projekty dotyczące transformacji energetycznej:

Do 2030 r. wzrost udziału OZE w miksie energetycznym KGHM przyczyni się do znaczącego spadku emisji CO₂. Pomogą w tym m.in. projekty elektrowni fotowoltaicznych przy Hucie Miedzi Głogów, Hucie Miedzi Cedynia, Zakładzie Hydrotechnicznym i na terenie Piaskowni Obora.

Podpisany w Katowicach list intencyjny zakłada współpracę polegającą m.in. na analizie zasobów nieruchomościowych pod kątem ich wykorzystania przy inwestycjach czy poszukiwania możliwości realizowania wspólnych projektów. Strony planują też prowadzenie dialogu z przedstawicielami administracji państwowej, instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji branżowych na tematy związane z transformacją energetyczną.

Misją Agencji Rozwoju Przemysłu jest wspieranie przedsiębiorstw w ich transformacji energetycznej. To ważny element działalności Spółki, który ma wymiar ogólnopolski. W portfelu spółek ARP S.A. znajduje się wiele takich, które już teraz są liderami w swoich branżach. Przykładem jest spółka Baltic Towers Sp. z o.o., której zadaniem jest produkcja wież pod morskie turbiny wiatrowe dla polskiego Offshore lub Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, która jest koordynatorem Centralnej Doliny Wodorowej. Operator ARP buduje energooszczędne budynki biurowe i użyteczności publicznej, a ARP Energia odpowiada za budowę farm fotowoltaicznych.

Z kolei transformacja energetyczna KGHM Polska Miedź S.A. stanowi obecnie jeden z priorytetów spółki. Działania nie ograniczają się jedynie do rynku fuzji i przejęć. Ambicje KGHM sięgają znacznie dalej. Firma konsekwentnie rozwija projekty elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych na własnych gruntach, opracowuje również założenia względem rozwiązań wodorowych. KGHM jest jednym z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce i odpowiada za niemal 2% krajowego zużycia. W niedalekiej przyszłości spółka przewiduje dodatkowy wzrost zapotrzebowania, odpowiadający na przyjęte plany rozwoju i modernizacji miedziowej spółki.

W wydarzeniu wzięli udział: Jerzy Buzek – przewodniczący Rady EEC, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Prezes Rady Ministrów, Kadri Simson – komisarz Unii Europejskiej d.s. energii oraz Tomasz Zjawiony – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Działy

Reklama