Elektroenergetyka

Wiceministrowie klimatu i środowiska podczas pierwszego dnia EKG w Katowicach

Transformacja energetyczna oraz energetyka jądrowa były tematami paneli, w których wzięli udział wiceministrowie klimatu i środowiska podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 24 kwietnia 2023 r. w Katowicach.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska reprezentowali podczas debat Wiceministrowie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wzięła udział w panelu “Transformacja sektora energii”, którego tematami były stabilny i zrównoważony miks energetyczny oraz podnoszenie stopnia niezależności europejskich gospodarek poprzez dostęp do własnych źródeł energii – dokonania, aktualne wyzwania i prognozy.

– Pierwszy rok wojny przeszliśmy suchą stopą. Wielkim sukcesem było uruchomienie na 10 miesięcy przed terminem połączenia z Norwegią, połączyliśmy się też z Litwą i z Czechami. Jeśli chodzi o gaz, jak i energię elektryczną zabezpieczyliśmy wszystkich odbiorców – mówiła Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska.

Następnie wiceminister zabrała głos podczas panelu „Nowy model rynku energii?”, którego głównym tematem było pytanie, czy interwencje państwa na rynku energii elektrycznej są uzasadnione czy nadmiarowe.

– Rząd RP stale monitoruje obecną sytuację gospodarczą w kraju i za granicą, widząc potrzeby odbiorców, którzy najbardziej odczuwają skutki wzrostu cen nośników energii. Do tej pory w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej przygotowaliśmy szereg instrumentów prawnych mających na celu złagodzenie panującego w UE kryzysu energetycznego, spowodowanego wojną na Ukrainie. Rząd dokłada wszelkich starań, by wzmocnić odporność i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedziała Wiceminister.

Następnie Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w panelu „Energetyka jądrowa”, podczas którego prelegenci dyskutowali na temat szans realizacji wielkoskalowej energetyki jądrowej w Polsce i jej przewidywanego wpływu na rynek energii.

– Polska inwestuje w nowe bloki energetyczne, w celu zwiększenia istniejących mocy, wymianę starych jednostek wytwórczych na źródła czystej energii, jak OZE i bezemisyjną energetykę jądrową. Elektrownie jądrowe to wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, głównie poprzez dywersyfikację bazy paliwowej i kierunków dostaw nośników energii oraz zastąpienie starzejącego się parku wysokoemisyjnych bloków węglowych – powiedział Wiceminister

– Pierwsza elektrownia jądrowa na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce – dodał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama