– W 2016 r. odbył się pierwszy szczyt Trójmorza. Było to jedno z niewielu miejsc gdzie rozmawiano o kwestii energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego – mówiła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, który odbył się w Lublinie 6 czerwca 2022 r.
Jak podkreśliła podczas spotkania Minister Anna Moskwa, w ramach forum Trójmorza temat bezpieczeństwa zawsze był kluczowy. Zarówno bezpieczeństwo militarne, gospodarcze, jak i energetyczne stanowiły jedne z głównych obszarów i wyzwań.
– Już w 2016 r. pokazywaliśmy, że kluczem i drogą do bezpieczeństwa energetycznego jest stworzenie silnej nici północ-południe. Tą silną nicią jest już funkcjonujący terminal LNG – powiedziała.
– Wiele osób straszyło, że po odcięciu gazu z Gazpromu zabraknie gazu w kuchenkach. Mimo wszystko jednak, jesteśmy pod tym względem bezpieczni. Tak samo dzisiaj jesteśmy straszeni brakiem węgla. Również w tym obszarze jesteśmy po bezpiecznej stronie – zaznaczyła.
Minister klimatu i środowiska zwróciła również uwagę, że kolejnym elementem naszego bezpieczeństwa energetycznego jest budowanie kolejnych połączeń północ-płodnie.
– W związku z rosnącym zainteresowaniem południowych sąsiadów planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m3 gazu. Będzie to duży terminal z dwoma jednostkami pływającymi – mówiła.
O inicjatywie Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 r. jako forum współpracy 12 krajów będących członkami Unii Europejskiej, położonych w regionie między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym, tj. Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii i Rumunii.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska