29 października 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, który uprawomocnił decyzję Prezesa URE z 25 kwietnia 2018 r. cofającą spółce koncesję na obrót energią elektryczną[1].
Możliwość cofnięcia koncesji wynika wprost z przepisów Prawa energetycznego[2]. W tym przypadku decyzja Prezesa URE uzasadniona jest niedysponowaniem przez koncesjonariusza środkami finansowymi w wielkości, która gwarantuje prawidłowe wykonywanie działalności bądź brakiem udokumentowania możliwości pozyskania takich środków.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami[3], MEON Energy powinna niezwłocznie poinformować swoich odbiorców o wydaniu przez Prezesa URE decyzji cofającej koncesję oraz o jej skutkach. Odbiorcy, z którymi spółka zawarła umowy na sprzedaż energii elektrycznej, muszą zostać poinformowani o terminie, w którym usługa sprzedaży przestanie być świadczona (jeśli data ta jest znana lub możliwa do ustalenia).
Prezes URE prowadzi stały monitoring rynku, a w uzasadnionych przypadkach ostrzega konsumentów m.in. informując o przedsiębiorcach, wobec których toczą się postępowania w sprawie odebrania koncesji.
Wykaz przedsiębiorstw energetycznych, którym w okresie ostatnich trzech lat cofnięta została koncesja, wraz z podaniem podstawy i daty wydania takiej decyzji, dostępny jest na stronie URE: https:/rejestry.ure.gov.pl
Warto wiedzieć:
- na stronie internetowej regulatora, w zakładce Konsument znajdują się przydatne informacje dla odbiorców energii elektrycznej i gazu w gospodarstwach domowych – wśród nich Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej oraz Ostrzeżenia konsumenckie.
[1] Koncesja wydana została decyzją Prezesa URE z 8 stycznia 2014 r.
[2] Art. 41 ust. 2 pkt 4 w związku z art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. 2021 r. poz. 1642).
[3] Art. 5 ust. 14 ustawy Prawo energetyczne.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki