OZE

Wiceminister Ireneusz Zyska na XII Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+

Mechanizmy i programy wsparcia OZE oraz przyszłość fotowoltaiki były głównymi kwestiami poruszanymi przez wiceministra klimatu i środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. OZE, Ireneusza Zyskę podczas XII Ogólnopolskiego Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+. Wydarzenie odbyło się w formule on-line 25 lutego 2021 r.

Na początku swojego wystąpienia wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że dynamika zmian w sektorze energetycznym jest ogromna, a trendy jednoznacznie pokazują, że rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) jest najintensywniejszy.

– Cieszy nas fakt, że OZE to nie jest już tylko produktem ekskluzywnym. Rozwój tego sektora energii pozwala na budowanie niezależności i bezpieczeństwa. Rośnie także zainteresowanie tymi technologiami, a oferowane projekty realizują nie tylko wielkie aglomeracje miejskie i koncerny międzynarodowe, ale także małe miasteczka i wioski – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Wiceminister Zyska podkreślił, że na duże zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce miał wpływ przede wszystkim Program „Mój Prąd”, skierowany do odbiorców indywidualnych.

– Program „Mój Prąd” to unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce instrument, który służy wsparciu energetyki prosumenckiej. W ramach dwóch dotychczasowych naborów wypłacono 1,1 mld zł wspierając tym samym ponad 200 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzimy prace  nad nową edycją programu „Mój Prąd”.  Mam nadzieję, że ruszy ona jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedział.

Pełnomocnik Rządu ds. OZE dodał też, że utrzymanie dynamiki rozwoju źródeł PV w sposób zrównoważony oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego jest jednym z głównych wyzwań stojących na drodze prowadzącej do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

– Aby utrzymać na stałym poziomie rozwój OZE, konieczne jest zwiększanie inwestycji w infrastrukturę sieciową niezbędną dla przyłączania nowych źródeł wytwórczych. Podejmujemy też działania mające na celu uwzględnienie rozwiązań technologicznych pozwalających na zdecydowaną poprawę wskaźnika wykorzystania mocy poszczególnych technologii ze szczególnym uwzględnieniem PV – dodał Wiceminister Ireneusz Zyska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama