OZE

Podpisano list intencyjny na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce

Z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. OZE Ireneusza Zyski, Minister Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki podpisali 13 października 2020 r. „List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”. Celem tej inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku biogazu i biometanu w Polsce.

Rezultatem współpracy będzie wypracowanie, podpisanie, a następnie realizacja „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”.

Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, rozwój sektora produkcji biogazu i biometanu ma kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia procesu transformacji gospodarki w kierunku niskoemisyjnym i jest ważnym elementem „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

– Zwiększenie wytwarzania energii z biogazu i biometanu przyczyni się do dywersyfikacji źródeł energii i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a także wpłynie na realizację celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. To również ważny element walki o poprawę jakości powietrza – powiedział.

– Instalacje biogazowe dają nam stabilne źródło gazu. Ich interdyscyplinarność oraz wielokierunkowość zastosowania tego paliwa to przesłanki, aby stworzyć dla nich warunki rozwoju, które zdynamizują sektor – zauważył minister Kurtyka.

Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że jednym z głównych filarów realizowanego procesu transformacji jest dynamiczny rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim instalacji rozproszonych, powstających przy źródłach wykorzystywanych przez nie surowców.

– Właśnie takim źródłem są biogazownie, a w niedalekiej przyszłości, powstające na ich bazie biometanownie. Dlatego właśnie, jako pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podejmuję działania mające na celu zdynamizowanie rozwoju sektora biogazowego – zaznaczył Wiceminister Zyska.

Przypomniał też, że Rząd, dostrzegając krajowy potencjał biogazu, w tym biogazu rolniczego,  szacowany obecnie na blisko 8 mld m3, zdecydował o stworzeniu mechanizmów wsparcia w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które przez lata były i będą nadal udoskonalane.

– Wsłuchując się w potrzeby sektora biogazowego, przygotowaliśmy kolejne propozycje przepisów mających na celu wydłużenie okresu obowiązywania obecnie funkcjonujących systemów wsparcia dla biogazu. Intensywnie pracujemy także nad nowymi rozwiązaniami ukierunkowanymi bezpośrednio na biometan – wyjaśnił.

Jak dodał, osiągnięcie wyznaczonych celów krajowych i unijnych jest wielkim wyzwaniem interdyscyplinarnym, które dotyczy wszystkich sektorów gospodarki i całego społeczeństwa.

– Dlatego tak ważny jest stały dialog między wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w transformacji, w tym administracją państwową, przedsiębiorstwami i obywatelami. Podpisywany dziś list intencyjny jest elementem tego dialogu. Wierzę, że dzisiejsza uroczystość to kolejny krok w kierunku rozwoju polskiej gospodarki, transformacji energetyki i zapewnienia odpowiednich warunków, w tym cen energii i gazu, polskiemu społeczeństwu – podsumował Wiceminister Ireneusz Zyska.

Materiały

„List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektorabiogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego”
List​_intencyjny​_o​_ustanowieniu​_partnerstwa​_na​_rzecz​_rozwoju​_sektora​_biogazu​_i​_biometanu​_oraz​_zawarcia​_porozumienia​_sektorowego.pdf 0.18MB

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Działy

Reklama