CEMEX ogłosił kontynuację realizacji strategii działań na rzecz klimatu i nadal będzie realizował swoją wizję gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, skutecznie odpowiadając na rosnące potrzeby społeczeństwa w zakresie łagodzenia zmian klimatu.
W lutym 2020 r. CEMEX określił nowy, bardziej ambitny cel na 2030 r., polegający na 35% redukcji poziomu emisji CO2 na tonę cementu, w porównaniu z zanotowanym w 1990 r. poziomem bazowym, zdefiniowanym w mapie drogowej technologii dla branży cementowej Międzynarodowej Agencji Energii (MAE). Poprzez to, CEMEX dąży do wypełnienia zobowiązania porozumienia paryskiego do obniżenia temperatury na świecie o 2 stopnie. Ponadto spółka określiła nowy cel polegający na dostarczaniu swoim klientom na całym świecie betonu o zerowym poziomie emisji CO2 do 2050 r.
– Zmiany klimatu są jednym z największych wyzwań naszych czasów i wierzymy, że walka z nimi nadal powinna pozostać podstawowym elementem naszych działań zmierzających do odbudowy po pandemii COVID-19 – powiedział Fernando A. Gonzalez, Prezes CEMEX. – Możemy wykorzystać tę wyjątkową okazję do zbudowania lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości, opierając się na naszych długoletnich doświadczeniach w zakresie zrównoważonego rozwoju, zdrowia i bezpieczeństwa – dodał.
Aby zrealizować nowy cel firmy na 2030 r., CEMEX opracował szczegółową ścieżkę redukcji emisji CO2 dla każdego ze swoich zakładów produkcyjnych, przyśpieszając tym samym wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych z całego świata. Po pierwsze, CEMEX dąży do zmniejszenia emisji CO2 poprzez produkcję nowatorskich klinkierów o niższym zużyciu energii cieplnej, wykorzystanie alternatywnych surowców dekarbonizowanych i zwiększone zastosowanie paliw alternatywnych w procesie produkcji. Jednocześnie CEMEX dąży do redukcji emisji CO2 z produkcji cementu, dzięki stopniowemu zastępowaniu klinkieru alternatywnymi materiałami cementowymi, stosowaniu domieszek w celu zwiększenia wytrzymałości produktu oraz zastosowanie nowych technologii przemiału w celu poprawy wydajności. Ponadto CEMEX ogranicza emisję CO2 poprzez zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w łańcuchu dostaw energii.
Co więcej, ambicja firmy, by do 2050 r. opracować produkcję betonu o zerowej emisji CO2, wyznacza ścieżkę „open innovation”, która wymaga strategicznego partnerstwa i współpracy międzybranżowej w celu opracowania przełomowych technologii. Z tego właśnie powodu, CEMEX prowadzi badania nad rozwiązaniami w zakresie wychwytywania, wykorzystania i przechowywania dwutlenku węgla oraz nowych sposobów produkcji klinkieru z zastosowaniem energii słonecznej. Również w swoich zakładach produkcji betonu i kruszyw, CEMEX pracuje nad zmniejszeniem emisji poprzez szybką karbonatyzację odpadów betonowych, które przekształcane są w procesie recyklingu w kruszywo oraz promocją modeli gospodarki o obiegu zamkniętym, w ramach których odpady wykorzystywane są jako paliwo i surowce alternatywne.
CEMEX zużywa obecnie 32 razy więcej odpadów z innych branż jako paliwo alternatywne lub surowce alternatywne, niż sam wytwarza. CEMEX pracuje również nad redukcją emisji w łańcuchu dostaw w sektorze budowlanym, dostarczając materiały do budynków energooszczędnych, wykorzystując alternatywny transport o niskim poziomie emisji CO2 do przewozu surowców i produktów oraz promując ponowne zalesianie jako sposób na pochłanianie węgla.
Zapowiedziane wcześniej przez CEMEX środki mające na celu złagodzenie skutków pandemii COVID-19 w działalności spółki nie powinny spowodować opóźnienia we wdrażaniu strategii klimatycznej firmy ani jej bardziej ambitnych celów.
Więcej informacji na temat nowej strategii działań firmy w zakresie klimatu udostępniamy na stronie internetowej: www.cemex.com/climate-action
Niniejsza informacja prasowa zawiera stwierdzenia prognostyczne w rozumieniu amerykańskich przepisów federalnych dotyczących papierów wartościowych. Intencją CEMEX jest poddanie stwierdzeń prognostycznych ochronie w ramach przepisów „bezpiecznej przystani” dla stwierdzeń prognostycznych w amerykańskich regulacjach federalnych dotyczących papierów wartościowych. W niektórych przypadkach, stwierdzenia te można zidentyfikować za pomocą słów odnoszących się do przyszłości, takich jak „może”, „zakładać”, „powinien” „kontynuować”, „zapewne” „rozważać”, przewidywać”, „szacować”, „oczekiwać ”,„planować ”,„uważać, „przewidywać”, „prognozować”,„ potencjalnie ”, „cel”, „strategia”, „zamierzenie” lub innych podobnych słów. Takie prognostyczne stwierdzenia odzwierciedlają obecne oczekiwania i prognozy spółki CEMEX dotyczące przyszłych wydarzeń w oparciu o wiedzę spółki na temat aktualnych faktów i okoliczności oraz założenia dotyczące przyszłych wydarzeń, a także aktualne plany spółki oparte na takich faktach i okolicznościach. Stwierdzenia te wiążą się z ryzykiem i niepewnością, które mogą spowodować, że rzeczywiste wyniki będą znacząco odbiegać od oczekiwań spółki CEMEX.
Źródło: CEMEX Polska